Zamknij
REKLAMA

Vectra podwyższa opłaty. Możesz zrezygnować z ich usług

10:52, 21.11.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto mohamed_hassan
Skomentuj
REKLAMA

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty operatorowi telewizji kablowej Vectra. Spółka wprowadziła jednostronnie klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję, mimo że umowy nie zawierały odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej umożliwiającej takie działanie.

Tak właśnie postępuje Vectra, która np.w Gdyni przejęła Multimedia. Wywołało to falę odejść, bo jakość dostarczanych usług znacznie się pogorszyła. Internet zaczął się urywać, kanały telewizyjne wyłączać...

W porównaniu chociażby do Orange, Play, Plus, T-Mobile czy UPC, Vectra wypada bladziutko. Nawet reklama z Cezarym Pazurą nie jest w stanie zakryć nieudogodnień usługodawcy.

UOKiK podjął interwencję na wniosek klientów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi działania w zakresie zwalczania zachowań przedsiębiorców dotyczących jednostronnych zmian umów w trakcie ich trwania. Podstawą takich zmian w umowach na czas nieoznaczony jest klauzula modyfikacyjna.

Postanowienie to określa, jakie warunki umowy oraz w jakich okolicznościach mogą ulec zmianie – np. kiedy może wzrosnąć cena usługi. Jest to bardzo ważna informacja dla konsumentów. Z doświadczeń ekspertów Urzędu i napływających skarg wynika jednak, że nie zawsze zmiany w wykonywanych umowach dokonywane są w oparciu o prawidłową klauzulę modyfikacyjną

Media poinformowały o działaniach UOKiK, co spowodowało reakcję Vectry. Do naszej redakcji dotarło wyjaśnienie dostawcy TV i internetu.

Do decyzji o zmianie warunków umów z naszymi klientami zmusiły nas zewnętrzne okoliczności niezależne od Vectry, w tym m.in. wyjątkowe przyspieszenie rozwoju cyfrowych technologii. Aby móc oferować naszym klientom usługi na najwyższym poziomie, musimy inwestować w coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne technologie. Inwestycje te stają się wyzwaniem, kiedy weźmiemy pod uwagę rosnącą inflację, która jest wypadkową wzrostu cen energii, wynagrodzeń, obciążeń społeczno-podatkowych, usług oraz materiałów i urządzeń technicznych. Warto także dodać, że opłaty za usługi telekomunikacyjne w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Wobec tych wyzwań, zmuszeni byliśmy do wdrożenia koniecznych zmian.” - tłumaczą się z podniesienie opłat. Czy jest to zasadne w zestawieniu z jakością dostarczanych usług? Odpowiedzieć muszą sobie sami klienci Vectry.

Każdy klient może wypowiedzieć umowę

Musimy wyraźnie podkreślić, że wszyscy klienci, których dotyczą zmiany, otrzymują od nas korespondencję, w której w otwarty sposób wyjaśniamy przyczyny podwyżek. Zmiana warunków dotyczy jedynie klientów posiadających umowy na czas nieokreślony, czyli z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia dla każdej ze stron. Co najważniejsze, informacje te przekazywane są z odpowiednim wyprzedzeniem, a każdy z naszych abonentów i abonentek dostaje szczegółową informację o możliwości wypowiedzenia umowy wraz z dokładną instrukcją, co zrobić, jeśli nie zgadza się na nowe warunki. Biorąc pod uwagę te okoliczności, nie możemy zgodzić się ze stanowiskiem UOKiK. Nasze działania są zgodne z literą prawa i w dostateczny sposób zabezpieczają interesy klientów, którzy mają możliwość odstąpienia od umów w odpowiednim czasie.” - podkreśla Vectra.

Dostawca usług TV i internetu nie zgadza się z ustaleniami UOKiK i podejmuje własne działania, które mają naprawić sytuację.

W najbliższych dniach złożymy do UOKiK bardziej rozbudowaną argumentację merytoryczną szczegółowo uzasadniającą nasze stanowisko. Jednocześnie cały czas pozostajemy do dyspozycji urzędu, licząc na szybkie rozwiązanie sprawy i rozwianie wszelkich wątpliwości.” - dodają.

Firma, która ma wielu krytyków takim działaniem wcale nie polepszy swojego wizerunku. Rynek dostawców sygnału TV i internetu jest mocno w Polsce obsadzony. Sieci komórkowe, UPC, Polsat i doskonale funkcjonujące lokalne podmioty to ogromna konkurencja dla Vectry. Czy oda się jej utrzymać na tym trudnym rynku, przekonamy się w ciągu kilku najbliższych lat...

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto mohamed_hassan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%