Zamknij
REKLAMA

Msza Św. w intencji służb strzegących granicy

14:08, 22.11.2021 | hs za: Policja Gdynia/KK NSZZ Solidarność
Skomentuj
REKLAMA

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński wziął dziś udział w Mszy św. celebrowanej w intencji funkcjonariuszy i rodzin: Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy.

Z inicjatywy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" odbyła się w niedzielę, 21 listopada Msza Św. w intencji funkcjonariuszy i rodzin Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy, a także wszystkich osób i formacji, które te działania wspierają.

We Mszy Św.uczestniczyli także Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz poseł Kazimierz Smoliński, Wojewoda Pomorskie Dariusz Drelich, Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

- To bardzo ważne, że jako związek zawodowy występujemy w obronie polskiego żołnierza i wszystkich pozostałych służb strzegących polskiej granicy z Białorusią. Od tych osób zależy, czy nadal będziemy żyć w wolnym i niepodległym państwie, w którym jako obywatele możemy decydować o jego przyszłości. Wspieranie tych dzielnych ludzi to nasz narodowy obowiązek - podkreśla dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "Solidarność".

Msza św. miała miejsce w Bazylice św. Brygidy o godz. 11.00. Celebrował ją Prałat ks. Ludwik Kowalski, proboszcz Parafii Św. Brygidy.

Wśród pocztów sztandarowych wystawionych na nabożeństwie obecne były poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj.pomorskiego.

W nabożeństwie wzięli udział także przedstawiciele policyjnych związków zawodowych – nadkom. Józef Partyka Przewodniczący NSZZP woj.pomorskiego z wiceprzewodniczącym asp.sztab. Mariuszem Lewandowskim oraz 17 komendantów miejskich i powiatowych garnizonu pomorskiego.

"Jako Katolicy jesteśmy im winni naszą modlitwę. Stąd zwracam się w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” o odprawienie w najbliższą niedzielę mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i rodzin: Straży Granicznej, Policji i Wojska pilnujących polsko-białoruskiej granicy, a także wszystkich osób i formacji, które te działania wspierają." – napisał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w liście do ks. kanonika Ludwika Kowalskiego, proboszcza Parafii Św. Brygidy.

Po uroczystości Konrad Wernicki rozmawiał z przewodniczącym Komisji Krajowej „S” Piotrem Dudą o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Dziś Solidarność wspiera modlitwą polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. To było chyba oczywiste dla związku, by stanąć po stronie polskich żołnierzy?

– Na pewno tak, Solidarność stoi murem za polskim mundurem. W 1980 r. to Solidarność rozpoczęła marsz ku wolności. Dziś żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie, ale jak widać, trzeba stanąć na wysokości zadania i zmierzyć się z zagrożeniem, nie tylko związanym z pandemią COVID-19, ale także zagrożeniem na wschodniej granicy i się przed nim obronić. Dlatego dziś jesteśmy solidarni ze wszystkimi polskimi funkcjonariuszami Straży Granicznej, wojskiem, policją i wszystkimi innymi służbami, które bronią naszej granicy. Nie wyobrażam sobie, by tu zabrakło Solidarności jako związku zawodowego, w tym bastionie Solidarności i tak jak w 1980 r. modlimy się za tych wszystkich, którzy bronią Polski, naszych granic i za ich rodziny, bo to bardzo trudny czas dla nich wszystkich.

Wiemy, że są w Polsce osoby, które krytykują polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. Czy można do nich jakoś przemówić?

– Dziś właśnie modlimy się o tą solidarność. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy wyciągali wnioski z historii. Niestety niektórych jak widać, czy to modlitwą, czy innymi staraniami, nie da się nawrócić i przekonać. Ja mówię krótko: dzisiaj wszyscy ci, którzy wspierają polskich żołnierzy na granicy białoruskiej są patriotami, a ci, którzy robią zupełnie coś innego, chociażby w naszym parlamencie, są zwykłymi zdrajcami.

(hs za: Policja Gdynia/KK NSZZ Solidarność)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%