Zamknij
REKLAMA

Jeden żołnierz ranny podczas nocnego ataku migrantów. A co z leserami?

21:13, 26.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Późnym wieczorem i w nocy z wtorku na środę doszło do trzech ataków migrantów z Białorusi na polskie służby i wojsko strzegące granicy. W pobliżu Mielnika dwie grupy migrantów liczące 30-40 osób dwukrotnie atakowały polskie służby i żołnierzy, a w okolicach Dubicz Cerkiewnych grupa ponad 100 nielegalnych imigrantów próbowała dostać się na teren Polski.

I tak się dzieje, że większość polskich żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych z dumą i zaangażowaniem broni polskiej granicy.

Dla ogromnej większości żołnierzy rota Przysięgi to nie są puste słowa

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg."

Są jednak, niestety tacy, którzy przez pomyłkę założyli mundur. Nie rozumieją misji, której się podjęli. Leserują, uciekają na zwolnienia lekarskie, byle by tylko, za wszelką cenę uniknąć wysłania na polsko-białoruską granicę.

Czy takim zachowaniem hańbią Mundur Polskiego Żołnierza?

Póki co, na granicy mamy jedynie obronę przed przełamaniem zapór przez nielegalnych imigrantów, w ogromnej mierze sterowanych przez białoruskie służby. Co jednak może się wydarzyć, kiedy konflikt się zaostrzy (oby do tego nigdy nie doszło) - jak zachowają się ci, którzy zamiast stanąć w pierwszym szeregu obrońców ojczyzny, wybierają drogę uniku i zwolnień lekarskich.

Czy tacy powinni nadal nosić mundur? W świecie cywilnym ZUS kontroluje naciągane zwolnienia. Czy wojsko również nie powinno skontrolować przebywających na przysłowiowym "L4" czynnych żołnierzy?

Jak muszą czuć się ci, którzy często nawet z narażeniem życie pilnują szczelności naszej granicy, kiedy wiedzą, że są tacy, dla których nie liczy się ani dobro ojczyzny, ani to, że koleżanki i koledzy z ich jednostki, garnizonu, wielokrotnie z odległych części kraju, stawili się w miejscach zgrupowanie w pasie przygranicznym?

Kiedy oddani ojczyźnie żołnierze gotowi na każą ewentualność stoją murem przy granicy, narażają się na ataki, są gdzieś tacy, którzy kwitkiem od lekarza wymiksowali się od odpowiedzialności za Polskę!

Jak wiemy, na polsko-białoruskiej granic oprócz ataków imigrantów trwa również wojna nerwów. Jest niepewność, co zrobią ci, którzy za wszelką cenę chcą tę granicę przekroczyć. I tak dochodzi do zdarzeń, w których Polski Żołnierz zostaje zaatakowany...

Jeden żołnierz został poszkodowany podczas nocnego ataku migrantów w okolicach Mielnika (woj. podlaskie). Udzielono mu pomocy medycznej - poinformowała PAP w środę rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

"W Mielniku były dwie próby nielegalnego przekroczenia granicy. Około godz. 20.30 grupa ok. 40 migrantów próbowało się przedostać na terytorium Polski. Ok. 30 cudzoziemców przedostało się na teren naszego kraju. Atakujący rzucali kamieniami, kawałkami drzewa w funkcjonariuszy i żołnierzy. Jeden z żołnierzy doznał obrażeń głowy. Została mu udzielona pomoc medyczna" - powiedziała PAP Michalska.

Przekazała, że 30-osobowa grupa, która wdarła się na teren Polski została zatrzymana. Osoby te pouczono o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzona do granicy.

Następnie około 23.30 kolejna grupa ok. 30 osób atakowała polskie służby i żołnierzy. "Poza kamieniami, kawałkami drewna rzucali oni petardami hukowymi. Grupie tej udało się przejść na terytorium Polski, jednak wszystkie osoby zostały zatrzymane, pouczone o konieczności opuszczenia terytorium naszego kraju, a następnie doprowadzone do linii granicznej" - zapewniła rzecznik SG.

Do zmasowanego ataku na polską granicę doszło także w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Około godz. 20 grupa ponad 100 nielegalnych imigrantów próbowała dostać się na teren Polski.

"Te osoby były bardzo agresywne, rzucały kamieniami w kierunku polskich funkcjonariuszy, przerzucały kładki przez concertinę (zaporę z drutu kolczastego - PAP), migranci cięli elementy zapory. Całemu zdarzeniu asystowali białoruscy żołnierze. Również pomagali cudzoziemcom" - relacjonowała Michalska.

W wyniku tych ataków na terytorium Polski udało się przedostać ponad 100-osobowej grupie. "Z naszych ustaleń wynika, że byli to głównie obywatele Iraku. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane zaraz przy linii granicy, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do granicy" - oznajmiła.

Dwie z zatrzymanych osób na terytorium Polski uskarżały się na zły stan zdrowia. "To dwaj obywatele Iraku. Jeden z mężczyzn mówił, że boli go noga, drugi twierdził, że źle się czuje. Została do nich wezwana pomoc medyczna. Przewieziono ich do szpitala. Te osoby są w dobrym stanie zdrowia i nic nie zagraża ich zdrowiu i życiu" - poinformowała Michalska.

Zgodnie z informacjami SG minionej doby na granicy Polski i Białorusi odnotowano 267 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wydano 44 postanowienia o opuszczeniu Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ lena/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%