Zamknij
REKLAMA

Zatrudniasz cudzoziemców? Nowe przepisy wejdą w życie od 29 stycznia 2022 r.

23:12, 24.01.2022 | hs za: PUP/foto ArtisticOperations/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni Prezydent RP 4 stycznia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 14 stycznia 2022 r.

Nowelizacja ustawy ma na celu usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sprawach legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi regulowanych przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zmiany obowiązujących przepisów dotyczących oświadczeń, na podstawie których pracę mogą wykonywać obywatele sześciu państw Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy będą dotyczyły między innymi:

  • wydłużenia z 6 do 24 miesięcy okresu wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,
  • likwidacji 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego, co pozwoli na powierzanie pracy cudzoziemcowi bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń,
  • konieczności zagwarantowania cudzoziemcowi przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia w stosunku do osób wykonujących tą samą pracę,
  • wydłużenia do 7 dni okresu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca,
  • zmiany wzoru formularza, na którym składa się oświadczenia o powierzeniu pracy.

Wzory dokumentów oraz systemy teleinformatyczne zostaną dostosowane do zmian prawnych z chwilą obowiązywania ustawy.

Nowe przepisy wejdą w życie od 29 stycznia 2022 r.

Z przepisami ustawy można zapoznać na stronie: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/91

Przeszło 52 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS na koniec czerwca tego roku. To oznacza, że w pierwszym półroczu 2021 r. przybyło ich ponad 7,6 tys.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, przekroczyła 25 tys., podczas gdy na 31 marca było ich blisko 23,2 tys., zaś na koniec ubiegłego roku ponad 21,9 tys.

Przybyło również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1318 na koniec grudnia 2020 r. do 1361 na koniec czerwca 2021 roku. Pozostali przybysze z zagranicy zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy pochodzą ze 100. państw. Na koniec czerwca najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – prawie 39,8 tys. To oznacza, że w tylko drugim kwartale tego roku przybyło ich ponad 6 tysięcy.

Drugą grupę stanowiło ponad 3,6 tys. obywateli Białorusi, których od końca grudnia 2021 r. przybyło ponad czterystu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (1013), Gruzji (964) i Mołdawii (842). Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw.

(hs za: PUP/foto ArtisticOperations/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%