Zamknij
REKLAMA

Sezon na fontanny otwarty

11:08, 30.04.2022 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

W weekend majowy fontanny miejskie będą już cieszyć mieszkańców i turystów. Pierwsze wodne atrakcje uruchomione zostały już na skwerze Kościuszki i na placu Kaszubskim, działa również „pływająca” fontanna na Obłużu.

Przed sezonem wiosenno-letnim fontanny przechodzą pełną konserwację. W ramach tych prac myte są niecki, montuje się filtry pomp oraz osprzęt. Sprawdzana jest szczelność systemu i uruchamiany jest układ sterowania. Regulacji podlega nawet strumień wody w zależności od warunków pogodowych – np. siły wiatru.

- Dokładnie przygotowujemy fontanny do bezpiecznego użytkowania. Są one nadzorowane całodobowo, a razie awarii lub zanieczyszczenia są wyłączane i rozpoczyna się procedura ich czyszczenia. Zachęcamy do odpoczynku w ich otoczeniu, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że kąpiel czy schładzanie się w nich jest zabronione – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Fontanny w Gdyni

Najstarsza gdyńska fontanna funkcjonuje na skwerze Kościuszki i jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawanych punktów Gdyni. Fontannę w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości zaprojektowali Łukasz i Bolesław Rogińscy. Powstała w latach 70-tych, a od 2013 roku zdobią ją szklane płytki, tworzące mozaikę.

W 2016 roku uruchomiono drugą wodną instalację na placu Kaszubskim. To fontanna typu „dry-plaza”- czyli fontanna chodnikowa bez lustra wody. Składa się z 30 dysz, które tryskają wodą na wysokość nawet 2 metrów. Nocą oświetlają ją reflektory LED. Podobnie jak fontanna na skwerze, jest wyposażona w urządzenie do uzdatniania wody.

Trzecia, „pływająca” fontanna powstała 3 lata temu z inicjatywy i środków Rady Dzielnicy Obłuże. Znajduje się ona na środku stawu na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej i zmienia swoje barwy w zaprogramowanej kolejności. Oświetlenie sterowane jest zegarem astronomicznym i uruchamia się po zachodzie słońca.

Jak „korzystać” z fontann?

Gdyńskie fontanny mają swój regulamin, który dokładnie wskazuje jak należy je użytkować.

– Raz w tygodniu chlorujemy, uzdatniamy i wymieniamy wodę w fontannach, czyścimy też sita z zanieczyszczeń czy glonów. Pamiętajmy jednak, że w fontannach przepływ wody odbywa się w obiegu zamkniętym, a wysoka temperatura sprzyja rozwijaniu się bakterii. Dlatego apelujemy o rozwagę i przypominamy, że woda fontannach nie nadaje się ani do spożycia, ani do kąpieli. Pamiętajmy o tym również w kontekście naszych czworonogów – tłumaczy Michał Felon dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem:

W trosce o zachowanie ładu, porządku i spokoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa osób przebywających wokół fontanny, nie dopuszcza się:

 • Picia wody z fontanny. WODA NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA,
 • Pozostawianie dzieci bez opieki,
 • Mycia się i kąpieli. Wejście do fontanny oraz kontakt z wodą następuje na wyłączne ryzyko korzystającego,
 • Jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach itp. na terenie fontanny oraz otaczających murkach,
 • Biegania w obrębie fontanny,
 • Zatykania otworów i dysz fontanny, niszczenia lub uszkodzenia urządzeń wodnych,
 • Zbliżania twarzy do dysz,
 • Zaśmiecania i zanieczyszczania fontanny,
 • Wprowadzania zwierząt na teren fontanny,
 • Spożywania alkoholu lub przebywania w stanie nietrzeźwym,
 • Zachowań zakłócających ciszę i bezpieczeństwo innych użytkowników.

Zgodnie z harmonogramem, fontanny które są pod opieką ZDiZ będą funkcjonować do końca października.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

hejhej

0 1

*%#)!& betonoza. Ręce opadają. 20:10, 01.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%