Zamknij

Cała Polska mówiła o tym od lat! Czy uda się wreszcie sprawę pedofilii w Trójmieście doprowadzić do końca. Gdyński akcent w telewizji

23:47, 21.05.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz za: RPD/Prezydent.pl/PAP/foto markzfilter/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Po emisji w TVP 1 filmu Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało” zawrzało. Pojawiło się wiele nazwisk ze świata filmu, muzyki, dziennikarstwa. Od ilości celebrytów mogła aż zaboleć głowa. Pojawiła się znów sopocka „Zatoka Sztuki”, jednak nie tylko to miejsce jest wymieniane jako punkt, w którym działy się złe rzeczy... Wymienia się Puck, Wejherowo, Władysławowo oraz wspomina o możliwości funkcjonowania procederu również w innych miastach.

Wielu widzów dostrzegło dziś w telewizji podczas emisji programów, w których trwała debata z udziałem Sylwestra Latkowskiego, tło! Kamera z ulicy Morskiej kręciła perony dworca Gdyni Głównej. Przypadek?

O sprawie gwałconych nastolatek, które nie miały ukończonych 15 lat w chwili zdarzeń seksualnych zrobiło się głośno po samobójstwie Anaid, 14 latki, która po wyznaniu przyjaciółce, że została zgwałcona rzuciła się pod pociąg. Wtedy działania służb doprowadziły do zatrzymania Krystiana W. ps. Krystek, o którym mówiło się w Trójmieście „łowca nastolatek”.

"To miejsce nie jest żadną Zatoką Sztuki, reklamuje się jako dom ... Ma tyle wspólnego ze sztuką, co sztuka mięsa" - powiedział w 2015 w wywiadzie dla "Wyborczej" prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

I to właśnie prezydent Sopotu już 5 lat temu rozpoczął samotną walkę. Wtedy przeciwko niemu wystąpili celebryci. Zaczęli wydawać oświadczenia, fotografować się z kartkami popierającymi „Zatokę Sztuki”.

Po emisji filmu Sylwestra Latkowskiego Jacek Karnowski wydał oświadczenie:
„Trudno sobie wręcz wyobrazić ból i traumę, którą przeżywają i przeżywały ofiary pedofilii, wykorzystywane młode dziewczyny. To jedna z największych zbrodni i trzeba ją wypalać żelazem. Pobłażania dla kogokolwiek, obojętnie kim jest i jakie piastuje stanowisko być nie może. Właściciele Zatoki robili wszystko, aby stworzyć modne miejsce, miejsce pełne celebrytów, znanych twarzy. Zapraszali ich na wydarzenia, organizowali cykle koncertów, także charytatywnych. To miało im ułatwić prowadzenie tego ohydnego procederu wykorzystania dziewczyn, wykreować wrażenie że Zatoka to super miejsce, w którym warto i należy bywać. Na początku byliśmy osamotnieniu w walce z Zatoką. Ale byliśmy zdeterminowani do wyeliminowanie tego zła z Sopotu. Skutecznie rozwiązaliśmy umowę na plażę, jakakolwiek współpraca z Zatoką Sztuki została zerwana i teraz konsekwentnie oczekujemy zwrotu budynku.
Od czasów wojny nic gorszego w Sopocie nie zdarzyło się niż działalność tych ludzi.
Ta cała sytuacja obnaża także słabość państwa. Gdyby nie tragedia Anaid, determinacja jej matki oraz odwaga dziennikarzy to sprawy by nie było!
Podobnie jest w przypadku klubów go-go. Czy potrzebna jest kolejna tragedia, aby w końcu ktoś przejrzał na oczy?!”

Po emisji filmu błyskawicznie zareagował Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który zapowiedział powołanie specjalnego zespołu śledczych, który ma wyjaśnić wszystkie poruszone w filmie wątki. Poinformował o tym wiceminister Michał Wójcik.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpi do sądów i prokuratur o przekazanie pełnej dokumentacji wszystkich spraw przedstawionych w filmach Tomasza i Marka Sekielskich oraz Sylwestra Latkowskiego.

W opinii rzecznika informacje, które pojawiły się w filmach, uzasadniają obawę, że po ujawnieniu przypadków pedofilii nie wykorzystano wszystkich możliwości, by wyjaśnić okoliczności tych haniebnych czynów, zwłaszcza w zakresie osób, które wiedziały o przestępstwie, ale nie poinformowały o tym prokuratury, albo wręcz usiłowały przestępstwo tuszować.

– Gwałt na dziecku to zbrodnia. Pedofilia to wcielone zło. Tu nie ma żadnych okoliczności łagodzących. Sprawca musi ponieść surową karę. Ale kary nie mogą uniknąć także ci, którzy o tym złu wiedzieli i nie reagowali. Ci, którzy odwracali wzrok, i ci, którzy czynnie pomagali przestępcom. W imię elementarnej sprawiedliwości, z szacunku wobec ofiar, musimy ich wszystkich odnaleźć i ukarać, niezależnie kim są i jak bardzo są znani – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

– Z grupą ekspertów, prawników, przeanalizujemy wszystkie dostępne akta tych spraw. Sprawdzimy, czy są wątki, które nie zostały przez śledczych podjęte. Czy są osoby, które nie zostały przesłuchane. Czy w każdej z tych spraw prawa dziecka zostały w należyty sposób ochronione – tłumaczy Mikołaj Pawlak.

I dodaje, że tymi sprawami z pewnością zajmie się także 7-osobowa Państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Pierwszego członka tej komisji Rzecznik Praw Dziecka powołał 15 maja 2020 r. Został nim prawnik dr hab. Błażej Kmieciak.

Prezydent Andrzej Duda powołał psycholog Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii – poinformował Rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty.

Zgodnie z przepisami komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez Prezydenta, Premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: RPD/Prezydent.pl/PAP/foto markzfilter/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA