Zamknij
REKLAMA

Nakaz noszenia maseczek nadal niezgodny z prawem?

18:55, 18.11.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Alexandra_Koch/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Przepychanki z nową ustawą covidową doprowadziły do sytuacji, w której nakaz noszenia maseczek znów jest kwestionowany.

Brak publikacji ustawy i dalsze procedowanie kolejnych poprawek wprowadza zamęt i brak jednoznacznych określeń dotyczących obwarowań prawnych.

Już w pierwszej fali pandemii Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę na fakt, iż wtedy wprowadzony nakaz noszenia maseczek nie ma oparcia w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Prawo dotyczy, zgodnie z zapisami ustawy, obowiązku stosowania innych środków profilaktycznych nakładanych rozporządzeniem Rady Ministrów tylko i wyłącznie przypadku osób chorych i podejrzanych o zachorowanie. Tak więc, nie dotyczy to osób zdrowych bez podejrzeń o zakażenie.

Słynna nowa ustawa covidowa miała to wreszcie uregulować i wprowadzić jednolity stan prawny. W wyniku błędów merytorycznych i proceduralnych mamy znów do czynienia z bublem sejmowym, który pozwala koronasceptykom nadal podważać zagrożenie. Sądy dalej mogą oddalać kary nakładane przez policjantów.

Dopiero jasne i precyzyjne wyrażenie prawem nakazu zakrywania ust i nosa stanie się obowiązkiem niekwestionowanym  w świetle polskiego prawa.

Póki co jest chaos, brak publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw i różne jej interpretacje.

„Abstrahując zatem nawet od zgodności z Konstytucją rozwiązania przyjętego w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych, które pozwalają na szerokie ograniczenie praw i wolności obywateli (w tym przyznanych i gwarantowanych Konstytucją) w drodze de facto rozporządzenia wykonawczego bez jednoczesnego wypełnienia konstytucyjnych warunków do takiego zabiegu, należy wskazać, że przepis porządkowy (nakaz zasłaniania nosa i ust) zawarty w rozporządzeniu powołanym wyżej nie został wydany na podstawie ustawy” - informuje Sąd Rejonowy w Gliwicach.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Alexandra_Koch/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz