Zamknij
REKLAMA

Akcja niewybuch na Pustkach Cisowskich

16:25, 20.11.2020 | hs za: wojsko-polskie.pl/3fo/foto 3.FOMW
Skomentuj
REKLAMA

W minionym tygodniu w lesie na Pustkach Cisowskich spacerowicze znaleźli niewybuch z okresu II wojny światowej.

Dzięki zdrowemu rozsądkowi udało się uniknąć tragedii.

Jak informuje asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni: „14 listopada br. dyżurny otrzymał zgłoszenie o tym, że w lesie został znaleziony prawdopodobnie granat. Na miejsce natychmiast skierowano patrol Policji. Mundurowi powiadomili jednostkę saperów i zabezpieczyli niewybuch do ich przyjazdu.”

Zabezpieczeniem niewybuchu zajęli się żołnierze z 43 Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów, którzy zajmują się na co dzień unieszkodliwianiem pozostałości militarnych po II wojnie światowej.

Przypomnijmy, że w ostatnich kilku latach do takich interwencji dochodziło kilkanaście razy, niewybuchy, najczęściej w wyniku prac budowlanych i prowadzonych wykopów odkryto m.in. na ul. Morskiej przy Uniwersytecie Morskim oraz przy stacji benzynowej Shell; podczas budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Strzelców na Małym Kacku; w trakcie prac remontowych na ul. Kieleckiej, czy w czasie budowy nowej sali gimnastycznej VI Liceum Ogólnokształcącego, co spowodowało ewakuację uczniów.

Ani razu nie doszło do eksplozji i saperom udało się za każdym razem zabezpieczyć niewybuchy.

43. Batalion Saperów stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. Głównym zadaniem 43. Batalionu Saperów jest zabezpieczenie inżynieryjne działań sił 3.FO, między innymi tworzenie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika.

Dodatkowo w składzie batalionu funkcjonuje pododdział chemiczny przeznaczony do realizacji przedsięwzięć umożliwiających wykonanie zadań zespołów okrętów i jednostek brzegowych w warunkach zagrożenia skażeniami, użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia oraz skażeń środkami promieniotwórczymi, biologicznymi i chemicznymi, spowodowanymi zdarzeniami CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), a także likwidacji skutków użycia broni masowego rażenia i klęsk żywiołowych.

Za działalność jednostki w 2010 roku 43. Batalion Saperów został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

(hs za: wojsko-polskie.pl/3fo/foto 3.FOMW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz