Zamknij
REKLAMA

Piesi i rowerzyści kontra kierowcy. A co z rowerzystami, którzy nie zauważają pieszych?

18:43, 28.02.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: Policja Gdynia/foto pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z gdyńskiej drogówki prowadzą działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Celem policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Mieszkańcy chcieliby również większej kontroli rowerzystów, którzy często nie zwracając uwagi na przepisy poruszają się poza ścieżkami rowerowymi. Jednym z newralgicznych punktów na mapie Gdyni jest chodnik wzdłuż płotu przy torach dworca Gdyni Główna. Wielu rowerzystów upodobało sobie ten płaski odcinek na Grabówku, mimo tego, że trasa dla nich jest po drugiej stronie ulicy. Na wąskim chodniku, po którym często przemieszczają się piesi w tym matki z dziećmi w wózkach, użytkownicy rowerów bez zachowania zasad bezpieczeństwa gnają przy dworcowym płocie.

Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, może prowadzić do większej liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania - apelują gdyńscy policjanci.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Policja Gdynia/foto pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%