Zamknij
REKLAMA

W Gdyni mniej prób samobójczych... Nie ma jednak powodów do radości

09:54, 30.04.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

- Na terenie Gdyni od stycznia do marca 2020 roku odnotowaliśmy 32 próby samobójcze, natomiast w tym samym okresie bieżącego roku było 21 takich prób – informuje asp. Jolanta Grunert z KMP w Gdyni.

[ZT]42805[/ZT]

- Policjanci uczestniczą w szkoleniach i konferencjach na temat problemu samobójstwa, jego wpływu na bliskich i otoczenie. W trakcie służb reagują na wszystkie zgłoszenia i dzięki szybkiej reakcji oraz zdobytej wiedzy, niejednokrotnie zapobiegli próbom samobójczym - dodaje asp. Jolanta Grunert, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

[ZT]41835[/ZT]

W maju ubiegłego roku dyżurny gdyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o próbie samobójczej mężczyzny, który przebywał na peronie w Orłowie i zamierzał skoczyć pod pociąg. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z Redłowa. Policjanci zastali mężczyznę, który stał na krawędzi peronu i czekał na nadjeżdżającą kolejkę SKM. Mundurowi podbiegli do mężczyzny i powiedzieli, aby się cofnął.

[ZT]41999[/ZT]

Miesiąc później policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że 22-letni mężczyzna chce odebrać sobie życie. Zastępca Dyżurnego Komisariatu Policji w Gdyni Chyloni zatelefonował pod numer, z którego kontaktował się mężczyzna i po kilku próbach 22-latek odebrał połączenie. Policjant prowadził rozmowę z mężczyzną usiłując ustalić jego położenie, rysopis oraz stan psychofizyczny. Mężczyzna przyznał, że jest w Gdyni, ma dość wszystkiego i idzie do lasu z zamiarem odebrania sobie życia. Funkcjonariusz próbował uspokoić rozmówcę, a w tym czasie dyżurny prowadził rozmowy z patrolem policji, na bieżąco przekazując uzyskane informacje. Mundurowy wskutek prowadzonej rozmowy namówił mężczyznę, aby ten opisał co widzi wokół siebie. Po opisanych budynkach dyżurni wytypowali miejsce, gdzie może znajdować się 22-latek i natychmiast skierowali tam służbę patrolową. Funkcjonariusze zastali mężczyznę jak siedział na studzience kanalizacyjnej bezpośrednio przy torach kolejowych. Policjanci przekazali go pod opiekę lekarzy.

[ZT]37797[/ZT]

We wrześniu 2020 roku dzielnicowy z Komisariatu w Gdyni Chyloni otrzymał informację o konflikcie w jednej z gdyńskich rodzin, w której jeden z domowników chce odebrać sobie życie. Funkcjonariusz natychmiast poszedł pod wskazany adres. W trakcie interwencji 67-letni mężczyzna opowiedział policjantowi o problemie rodzinnym i przyznał, że chce odebrać sobie życie. Mundurowy wezwał pogotowie ratunkowe i przekazał mężczyznę pod opiekę lekarzy.

W lutym br. dyżurny otrzymał informację, że do kobiety zadzwonił jej znajomy, który był roztrzęsiony i rozmawiał w sposób jakby chciał odebrać sobie życie, po czym się rozłączył. Zastępca Dyżurnego Komisariatu Policji w Gdyni Chyloni zadzwonił pod numer, z którego kontaktował się mężczyzna, który przyznał, że ma depresję, jest w kompleksie leśnym i przeciął skórę na wysokości nadgarstka z zamiarem odebrania sobie życia. Funkcjonariusz próbował uspokoić rozmówcę, a następnie namówił go, żeby ten wyszedł z lasu i opisał co widzi wokół siebie. Dyżurny przekazał uzyskane informacje patrolowi policji. Stróże prawa wytypowali miejsce, gdzie mógł znajdować się 40-latek i skierował tam służbę patrolową. Mundurowi zaczęli szukać mężczyzny, zauważyli osobę z rozciętym nadgarstkiem. Okazał się nim 40-latek, z którym przez cały czas rozmawiał zastępca dyżurnego. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, przewieźli do komisariatu, oraz przekazali pod opiekę lekarzy.

[ZT]44313[/ZT]

Również pod koniec lutego dyżurny gdyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o próbie samobójczej. Zgłaszająca powiedziała, że były partner jej wnuczki wysłał do niej zdjęcie z pętlą na szyi oraz napisał, że chce odebrać sobie życie. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z Chyloni. Na szczęście mundurowym udało się przyjechać na czas, zastali mężczyznę w jego mieszkaniu. Stróże prawa rozmawiali z nim i uspokajali go do przyjazdu karetki pogotowia. Ratownicy medyczni przewieźli 28-latka do szpitala.

Dzięki szybkich i sprawnie przeprowadzonych interwencjach policjanci uratowali życie ludzi, którzy trafili pod fachową opiekę lekarską.

Pamiętajmy, że narażone na myśli samobójcze są osoby w każdej grupie wiekowej, które np. straciły kogoś bliskiego, mają trudności finansowe lub zawodowe (w przypadku osób młodych – w nauce), są bardzo chore lub nadużywają alkoholu. Dlatego zwracajmy uwagę na osoby dotknięte takimi doświadczeniami, aby nie dopuścić do tragedii.

Przypominamy, że warto zawsze reagować, kiedy widzimy sygnały zachowania samobójczego. Nie bądźmy obojętni na czyjeś problemy, rozmawiajmy jak najwięcej z dziećmi.

[ZT]41228[/ZT]

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%