Zamknij
REKLAMA

Wraca sprawa podpalenia w Barkowie i śmierci nadleśniczego z Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie

11:35, 05.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Sprawa podpalenia domostwa nadleśniczego Romualda Zblewskiego już grubo ponad rok bulwersuje mieszkańców Pomorza. Sprawca został złapany i nawet trochę posiedział...

Niestety teraz cieszy się wolnością...

Prokuratura Rejonowa w Człuchowie po upływie 14 miesięcy nadal jest „w lesie”. Można odnieść wrażenie, że komuś zależy,by sprawa nigdy nie trafiła na wokandę...

Zaintrygowało to również naszą redakcję. Wspierając działania środowisk pomagających wdowie po zmarłym nadleśniczym i Mariusz Birosza, którego rodzina również została zaatakowana uruchomiliśmy petycję do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o:

Wyłączenie Prokuratury Rejonowej w Człuchowie z prowadzenia sprawy podpalenia domostwa Nadleśniczego Romualda Zblewskiego w Barkowie (gm. Człuchów)

- wejdź w powyższy link i podpisz.

Podpisanie PETYCJI jest dwuetapowe. Po złożeniu podpisu, należy odebrać maila potwierdzić.

Dotyczy sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Rejonową w Człuchowie: Sygn. Akt PR Ds. 734.2020

Pięć lat temu z inicjatywy Mariusza Birosza, prezesa Stowarzyszenia „Brygada Inki” patronem Szkoły Podstawowej w Czarnem (powiat człuchowski, województwo pomorskie) została Danuta Siedzikówna INKA – sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, pośmiertnie mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.

We wszelkich działaniach nie tylko związanych z uczczeniem bohaterskiej Niezłomnej, której słowa „Zachowałam się jak trzeba” stały się dziś mottem dla wielu patriotów, mocno wspierał Mariusza Birosza Nadleśniczy Romuald Zblewski.

Dokładnie w czwartą rocznicę nadania Patrona INKI SP w Czarnem doszło do ataku. W nocy 17 czerwca 2020 roku w miejscowościach Barkowo oraz Czarne (powiat człuchowski, województwo pomorskie) miał miejsce atak na rodzinę nadleśniczego Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie Romualda Zblewskiego w Barkowie oraz na rodzinę Mariusza Birosza w Czarnem.

Sprawca podpalił budynki w gospodarstwie nadleśniczego. Zniszczył mienie, wulgarnymi napisami pokrył bramy, pociął opony samochodów i zbezcześcił tablicę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym i Leśnikom na Nadleśnictwie Czarne Człuchowskie.

Sprawca został zatrzymany po 48 godzinach od podpalenia dzięki sprawnym, skoordynowanym działaniom policjantów z Człuchowa.

Podpalacz Andrzej L. w chwili popełnienia przestępstwa pełnił funkcję leśniczego w Nadleśnictwie Czarne Człuchowskie, był podległym pracownikiem nadleśniczego Romualda Zblewskiego.

Romuald Zblewski zmarł w szpitalu w listopadzie na Covid-19, którym zaraził się w szpitalu, krótko po zabiegu operacyjnym nóg, poparzonych podczas gaszenia czerwcowego pożaru. Zatem można powiedzieć, że śmierć nadleśniczego jest konsekwencją aktu podpalenia. Gdyby nie poparzył się podczas gaszenia pożaru nie trafiłby do szpitala, w którym zaraził się koronawirusem, co doprowadziło do jego śmierci.

Zmarły Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie Romuald Zblewski został pośmiertnie przez Pana Prezydenta RP odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz popularyzowania wiedzy o najnowszej historii Polski.

Sprawca, który przyznał się do popełnionych czynów został wypuszczony na wolność decyzją Sądu Okręgowego w Słupsku VI Wydziału Karnego Odwoławczego przez Sędziego Witolda Żyluka.

Nadal nie ma postawionych zarzutów, a działania prokuratury są co najmniej dziwne. W lipcu tego roku prokurator rejonowy w Człuchowie podał się do dymisji. Prokurator Generalny powołał nowego.

Nadal jednak sprawa nie posuwa się dalej...

W związku z tym kierujemy petycję do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Tu można zapoznać się z petycją: https://www.petycjeonline.com/wyczenie_prokurtatury_rejonowej_w_czuchowie_z_prowadzenia_sprawy_podpalenia_domostwa_nadleniczego_romualda_zblewskiego_w_barkowie_gm_czarne#form

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

KiloKilo

2 2

Jakie miasto taka sytuacja. Pewnie koleś wywinie się, załatwi sobie psychiatryka czy inną rentę i ze względu na zły stan zdrowia 22:38, 07.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%