Zamknij
REKLAMA

Co z pijanymi dzieje się w Gdyni? Izba Wytrzeźwień to już odległa przeszłość...

16:25, 14.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps
Skomentuj
REKLAMA

Gdyńska Izba Wytrzeźwień została zlikwidowana pod koniec 2003 roku. Wtedy jej obowiązki przeszły na Komendę Miejską Policji oraz gdyński Oddział Ratunkowy. Z ostatnim dniem 2003 roku weszły przepisy, które nakładały na Policję obowiązek zatrzymania osoby pod wpływem alkoholu w „celach opiekuńczych”.

Likwidacja izby wytrzeźwień nie zlikwidowała procederu nadmiernego spożywania alkoholu, a tym samym nadal spotykamy pijanych na ulicach, a funkcjonariusze policji są wzywani do awantur domowych, których powodem jest alkohol.

Na portalach społecznościowych coraz częściej pojawiają się opisy sytuacji, w których alkohol odgrywa główną rolę. Pijani turyści, czy młodzież spacerująca ulicami miasta, grupki „podsklepowych” amatorów taniego wina, sąsiedzi, którym alkohol mocno zaszkodził w drodze np. ze sklepu do domu czy awantury domowe, który odgłosy słychać „kilka bloków dalej”. To w wielu rejonach codzienność.

I stąd Policja ma ręce pełne roboty. Kiedyś sprawa była prosta: pijany – do izby wytrzeźwień.

- Kiedyś szłam na przystanek na ul. Warszawskiej vis-a-vis przychodni. Na chodniku leżał pijany facet, obok leżała siatka z zakupami. Chyba mieszkał niedaleko. Facet usiłował wstawać, ale przegrywał z zamroczeniem. Zadzwoniłam do straży miejskiej prosząc żeby przyjechali i pomogli facetowi dojść do domu. Powiedzieli, że zaraz będą. Czekałam przeszło 15 minut i nie przyjechali. Może jechali z Gdańska... Dłużej czekać nie mogłam, nie wiem co było dalej. Gdybym była sama to bym jeszcze dzwoniła i czekała do skutku, ale byłam z wnuczkiem, a to nie był fajny widok dla małego dziecka – opowiedziała nam pani Wanda z Działek Leśnych.

Dziś zamiast izby wytrzeźwień w Gdyni funkcjonuje PIN, czyli Punkt Interwencji Noclegowej, który mieści w Schronisku dla Osób Bezdomnych na przy ul. Janka Wiśniewskiego 24.

- Osobę będącą pod wpływem alkoholu można odwieźć do miejsca zamieszkania, do Punktu Interwencji Noclegowej lub, jeśli stwarza zagrożenie bezpieczeństwa – do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych. Osoba nietrzeźwa lokowana jest w Punkcie Interwencji Noclegowej na zasadzie dobrowolności, wyłącznie za jego zgodą. W lipcu br. policjanci mieli 25 interwencji z nietrzeźwymi, gdzie 5 z nich zakończyła się przewiezieniem do miejsca zamieszkania, a pozostałe do Punktu Interwencji Noclegowej i do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych – informuje asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Pierwsze 7 miesięcy 2021 roku obfitowały w liczne interwencje mundurowych

Od początku 2021 roku było 179 interwencji na plaży. Interwencje dotyczyły różnych wykroczeń, nie tylko wobec osób spożywających alkohol, ale również znalezienia kluczyków od samochodu, portfela, dokumentów, przywłaszczenia mienia, jak i łamania przepisów w związku z obostrzeniami sanitarnymi.

Od 01.01. - 31.07.2021 roku policjanci ujawnili 39 nieletnich pod wpływem alkoholu. Policjanci nie prowadzili w ostatnim czasie postępowania w sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim w gdyńskich sklepach.

Od 01.01.2020 roku – do 31.07.2021 roku gdyńscy funkcjonariusze przeprowadzili 3867 interwencji domowych, jednak nie wszystkie miały podłoże alkoholowe. Część z nich m.in. dotyczyła oddalenia się jednego z członków rodziny z miejsca zamieszkania, kłótni rodzinnych, zakłócenia ciszy, nieporozumienia pomiędzy właścicielami lokalu z osobami wynajmującymi je, a także zdarzały się zgłoszenia, że osoby bezdomne śpią na klatkach schodowych. Interwencje w punktach/przed sklepami sprzedającymi alkohole rejestrowane są jako interwencje pod konkretnymi adresami, w związku z powyższym zaliczają się w liczbę interwencji domowych, z związku z czym ciężko jest ocenić ich ilość.

Policjanci w ramach działań związanych z koronawirusem interweniowali na dyskotekach i innych lokalach, gdzie sprzedaje się napoje alkoholowe. W trakcie działań sprawdzali czy każdy przestrzega obostrzeń sanitarnych, w związku z wystąpieniem stanu epidemiologicznego na terenie Polski.

Rzeczywistość pokazuje, że alkohol w Gdyni jest sporym problemem...

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%