Zamknij
REKLAMA

Dzielnicowi zatrzymali mężczyznę, który złamał zakaz sądowy zbliżania się do matki

12:34, 24.11.2021 | hs za: Policja Gdynia
Skomentuj
REKLAMA

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Gdyni – Chyloni zatrzymali 34-letniego mężczyznę, który pomimo sądowego zakazu zbliżania się do swojej matki, postanowił złamać ten zakaz.

Mundurowi przewieźli go do policyjnej celi.

Za niezastosowanie się do orzeczonego środku karnego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Gdyni – Chyloni, poszli do jednej z mieszkanek aby sprawdzić, czy wszystko u niej w porządku i czy syn, który ma sądowy zakaz zbliżania się do niej stosuje się do wydanego wyroku.

Na miejscu mundurowi zastali 34-latka.

Funkcjonariusze w rozmowie z kobietą ustalili, że jej syn wciąż ma klucze do mieszkania i notorycznie tam przychodzi, pomimo zakazu zbliżania się do niej na odległość 50 m.

W związku z powyższym dzielnicowi zatrzymali mężczyznę i przewieźli go do policyjnej celi.

"Kto nie stosuje się do zakazu zbliżania się do określonych osób podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat." - informuje asp. Jolanta Grunert, Oficer Prasowy KMP w Gdyni.

Zgodnie z Kodeksem Karnym

Art.  41a.  [Fakultatywny lub obligatoryjny zakaz kontaktowania się] jasno określa warunki, w jakich obowiązuje zakaz zbliżania się i kontaktowania:

§  1. 

Sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy wobec osoby najbliższej. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób - również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.

§  2. 

Sąd orzeka zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób - również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.

§  3. 

Sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu dożywotnio w razie ponownego skazania sprawcy w warunkach określonych w § 2.

§  3a. 

W razie orzeczenia nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym za przestępstwa określone w rozdziałach XXV i XXVI sąd orzeka na ten sam okres zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.

§  4. 

Orzekając zakaz zbliżania się do określonych osób, sąd wskazuje odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować.

§  5. 

Orzekając nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, sąd określa termin jego wykonania.

(hs za: Policja Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%