Zamknij
REKLAMA

Czy morderczyni noworodka dostanie dożywocie?

22:33, 16.01.2022 | hs za: Prokuratura Okręgowa w Gdańsku
Skomentuj
REKLAMA

Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim zakończyła śledztwo dotyczące zabójstwa noworodka. Postępowanie zakończono skierowaniem w grudniu 2021 roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia przeciwko matce dziecka.

Wyszła z domu i kontakt się urwał

30 czerwca  2021 roku  funkcjonariusze  Policji w Starogardzie Gdańskim zostali powiadomieni o oddaleniu się z miejsca zamieszkania 39 letniej kobiety. Funkcjonariuszy  zawiadomił  partner  kobiety. Z przekazanych przez niego informacji  wynikało,  że  28  czerwca 2021 roku kobieta miała udać się do szpitala. Była w ciąży, czuła się źle. Jak się potem okazało, kobieta  nie pojechała do szpitala.  

Mężczyzna wielokrotnie próbował skontaktować się z nią, ale nie odbierała telefonu. Wysłała natomiast wiadomość z informacją, że poroniła. Gdy wróciła do domu w godzinach wieczornych było widać, że nie jest w ciąży.  Zachowanie kobiety zaniepokoiło  jej partnera. 30 czerwca 2021 roku opuściła mieszkanie, zabierając swoje rzeczy osobiste, nikomu nie mówiąc dokąd zamierza się udać.

Została odnaleziona przez funkcjonariuszy tego samego dnia. Wskazała miejsce pozostawienia zwłok dziecka. Był to nieużytkowany, trudno dostępny teren w okolicach parku miejskiego. Zwłoki dziecka były umieszczone w foliowym worku.

Ustalono przyczynę śmierci noworodka

Z uzyskanej w toku postępowania opinii  sądowo-lekarskiej  wynika, że  dziecko – dziewczynka urodziło się  żywe, bez oznak wcześniactwa.  Oddychało po urodzeniu i było zdolne do  życia poza organizmem matki. 

Bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie gwałtowne w wyniku pozbawienia dopływu powietrza.

Kobiecie zarzucono popełnienie przestępstwa zabójstwa w zamiarze  bezpośrednim,   zakwalifikowanego  z   art.148 § 1 k.k.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do jego popełnienia.  W toku składanych wyjaśnień  twierdziła, że  dziecko urodziło  się  martwe.

Kobieta została poddana badaniom sądowo-psychiatrycznym. Biegli nie stwierdzili zaburzeń  związanych z przebiegiem porodu.

W toku postępowania przygotowawczego wobec kobiety stosowany był środek zapobiegawczy postaci tymczasowego aresztowana.

Kara

"Przestępstwo zabójstwa jest zbrodnią, zagrożoną karą  pozbawienia  wolności na  czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lata pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności." - informuje Grażyna Wawryniuk, pf Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

(hs za: Prokuratura Okręgowa w Gdańsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%