Zamknij
REKLAMA

Kierował samochodem pomimo sądowego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdami

10:29, 19.01.2022 | hs za: Policja Gdynia
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci z Komisariatu Policji w Gdyni - Chyloni zatrzymali do kontroli kierowcę osobowej daci. W trakcie interwencji mundurowi wyczuli od mężczyzny alkohol oraz ustalili, że kierował pomimo orzeczonego sądowego, dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdami mechanicznymi.

Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

2 promile i zakaz prowadzenia

Wczoraj funkcjonariusze z Chyloni zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę daci. W trakcie interwencji mundurowi wyczuli od 65-letniego mieszkańca Gdyni alkohol, w związku z powyższym zbadali go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, miał 2 promile.

Mężczyzna odmówił poddaniu się drugiemu badaniu, w związku z czym policjanci przewieźli go do szpitala, gdzie pobrano mu krew.

Ponadto policjanci ustalili, że 65-latek posiada orzeczony przez sąd dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Funkcjonariusze przewieźli mężczyznę do policyjnej celi.

"Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie teraz przed sądem, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności." - informuje podkom. Jolanta Grunert z KMP w Gdyni.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w Kodeksie karnym

"Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami" - art. 42 par. 3 Kodeksu karnego.

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne i nie powodują "braku możliwości wydania sprawiedliwego wyroku". - informuje portal prawo.pl

(hs za: Policja Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%