Zamknij
REKLAMA

O tej wystawie jest głośno! Otwarto gdyńską i gdańską edycję wystawy IPN "TU rodziła się Solidarność"

22:28, 15.08.2020 | hs za: IPN

„Solidarność jest potrzebna nie tylko Polsce, ale też współczesnemu człowiekowi i współczesnej Europie” – mówił na otwarciu wystawy prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Ekspozycję w obu miastach otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Towarzyszyli mu dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Uroczyste otwarcie wystawy w Gdyni, jak i w Gdańsku, poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikami dedykowanymi ofiarom Grudnia '70.

- Nie jest przypadkiem, że uroczystości upamiętniające Sierpień '80 roku rozpoczynamy złożeniem kwiatów pod pomnikami które oddają hołd ofiarom Grudnia '70 bez tego doświadczenia nie byłoby tego zwycięstwa Sierpnia '80 – podkreślał prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W gdyńskiej uroczystości wzięli udział gospodarz Miasta Gdynia prezydent Wojciech Szczurek oraz przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z Andrzejem Kołodziejem na czele.

- Dokładnie dzisiaj mija rocznica, gdy Andrzej Kołodziej zatrudnił się w Stoczni im. Komuny Paryskiej, aby już nazajutrz zorganizować ten strajk, który dał początek Solidarnej Gdyni” – mówił prezes dr Jarosław Szarek.

- Andrzej Kołodziej stał się wielkim liderem tamtego strajku. Strajki gdyńskie miały jasne postulaty, nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim wolnościowe” – podkreślał gospodarz Gdyni, prezydent Wojciech Szczurek.

Gdyńskie uroczystości poprzedziła premiera audiobooka IPN „Gdyńscy komunardzi” ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja, działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w sierpniu 1980 roku organizatora strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Solidarności Walczącej.

- 14 sierpnia w Gdyni miała miejsce promocja audiobooku Andrzeja Kołodzieja o strajku w gdyńskiej stoczni w 1980 roku pt. "Gdyńscy Komunardzi". Został on wydany przez IPN. Bardzo cieszy fakt, że opowieść o naszych bohaterach będzie tak szeroko dostępna przede wszystkim dla ludzi młodych. Na marginesie warto dodać, iż Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Centralne Biuro Antykorupcyjne to instytucje, które opozycja chce zlikwidować. Nawet w najbardziej skorumpowanych państwach do władzy dąży się głosząc hasła walki z korupcją. U nas jest inaczej. "Sorry, taki mamy klimat" - mówi dr Aleksander Kozicki, szef gdyńskiej "Solidarności".

Uroczyste otwarcie wystawy w Gdańsku rozpoczęło się w południe na Placu Solidarności. Uczestniczyli w nim m. in. zastępca prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, poseł na Sejm RP Kacper Płażyński, przedstawiciele „Solidarności”, kombatanci i przedstawiciele opozycji antykomunistycznej (w tym Joanna Duda-Gwiazda oraz Andrzej Gwiazda). Wydarzenie poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Wystawę otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek, który mówił:

Solidarność Polaków zaczęła się rodzić latem '79, w czasie czerwca, gdy Polacy poczuli swą siłę, gdy Polacy zobaczyli inny świat, niesiony przez słowa Jana Pawła II, to wezwanie do odnowy ziemi, tej ziemi, zostało zrealizowane przez Solidarność. Ale droga musiała trwać jeszcze wiele miesięcy. Tu na tej drodze Gdańsk zapisał najpiękniejszą kartę. To jest wielka lekcja dla nas, ale nie tylko, bo ten powiew Solidarności dotarł do wielu innych narodów, dotarł, za druty ludzie więzionych w łagrach w Związku Sowieckim i budził nadzieję, bo tysiące, miliony ludzi zjednoczyły się wokół wartości, od wartości, które okazały się silniejsze od militarnej potęgi, jaką dysponowali komuniści.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili także zastępca prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk i Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia „Godność”, działacz opozycji antykomunistycznej w Stoczni Gdańskiej.

Ekspozycja w Gdyni będzie dostępna do 25 sierpnia, natomiast w Gdańsku do 13 września br.

Zapraszamy.

(hs za: IPN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BogdanBogdan

0 0

Andrzej Kołodziej to niedoceniony gdyńskich bohater. Szkoda, że uczniowie gdyńskich szkół tak mało wiedzą o historii najnowszej. 07:42, 16.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA