Zamknij
REKLAMA

Święto Niepodległości bez parady, ale aktywnie

20:01, 10.11.2020 | hs za: UM Gdyni
REKLAMA

102. Gdyńskie Urodziny Niepodległej z powodu pandemii będą inne, nie odbędzie się tradycyjna Parada Niepodległości. Ale jak zawsze mają być patriotyczne, wzruszające, radosne i aktywne.

Na tegoroczne Święto Niepodległości przygotowano w Gdyni szereg aktywności, które uwzględniają adekwatne do sytuacji pandemicznej środki bezpieczeństwa, rozkładając świętowanie na kilka dni i postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Ciesząca się popularnością Parada Niepodległości w tym roku nie odbędzie się, a gdynianie zachęcani są do spacerów w małych grupach, w gronie domowników i najbliższych osób, z którymi pozostają w kontakcie na co dzień.

Niepodległościowe atrakcje

11 listopada od godziny 16.00 wybrane budynki w Gdyni zostaną oświetlone barwami narodowymi. Warto wybrać się i sfotografować biało-czerwono rozświetlone Muzeum Emigracji, Muszlę, Muzeum Marynarki Wojennej, gdyński InfoBox czy Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

Do współpracy przy przygotowaniu Gdyńskich Urodzin Niepodległej miasto zaprosiło znane z działań w przestrzeni publicznej stowarzyszenie Traffic Design. Szykuje ono wielkoformatowy neon, który zostanie odpalony 11 listopada. Szczegóły i miejsce uruchomienia instalacji będą znane już wkrótce.

Dla spacerowiczów przygotowano 5 miejskich tras - do pobrania w formacie PDF. Obejmą one Chwarzno-Wiczlino, Orłowo, Działki Leśne, Chylonię i Cisową. Spacery mają na celu wzmocnienie lokalnego patriotyzmu poprzez ukazanie bogactwa historii dzielnic Gdyni oraz pokazanie nieznanych powszechnie miejsc. Pośrednim celem jest promocja aktywności fizycznej w przestrzeni otwartej, jaką są spacery.

Wszyscy z możliwością połączenia się z internetem przez telefon, będą mogli aktywnie spędzić czas, spacerując przygotowanymi trasami. Każda z nich przebiega wzdłuż 11 określonych punktów (11 punktów z okazji 11. listopada), o których opowieści - w wersji audio - będzie snuł przewodnik Michał Miegoń. Nagrania zostaną uzupełnione o dźwięki natury oraz odgłosy miasta. Dzięki temu osoby, które nie mogą odbyć spaceru fizycznie, będą mogły niemal dosłownie przenieść się na trasę, pozostając w domach.

Dla mieszkańców, którzy zdecydują się zostać domu, przygotowano także inne aktywności online. W dniu święta na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej odbędą się warsztaty animatorek z Mamywene, które zaprezentują, jak w warunkach domowych można wykonać kotyliony i ozdoby z okazji 11 listopada. Zaprezentowane zostanie także wideo o gdyńskiej modzie w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Na podróż w czasie zaprosi Agata Braun, gdyńska animatorka kultury.

Natomiast o godzinie 19.40 rozpocznie się Koncert Niepodległościowy "Miejcie Nadzieję", na który zapraszają Chór Symfonia i Przyjaciele Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod batutą dyrygent Bogny Swiłło.

Wydarzenie odbędzie się wyłącznie online, a transmisja zostanie udostępniona na kanale Youtube Parafii Franciszkanów Gdynia.

Aktualności dotyczące 102. Gdyńskich Urodzin Niepodległej można śledzić na paradagdynia.pl.

Spacer Niepodległościowy (online): Stare Nowego Początki

Muzeum Miasta Gdyni każdego roku organizowało Spacer Niepodległościowy ulicami Gdyni – po zmroku, nastrojowo z lampionami, w kameralnej około 100-osobowej grupie. W tym roku jest to oczywiście niemożliwe. Dlatego w całości został on przeniesiony do strefy wirtualnej.

Spacer wystartuje tradycyjnie wieczorem, o godzinie 18.00. Tuż przed tą godziną na stronie Muzeum Miasta Gdyni oraz w wydarzeniu na Facebooku pojawi się audio guide, w którym przewodniczkami po ul. 10 Lutego będą Patrycja Wójcik i Olga Lewandowska z Ośrodka Edukacji. Edukatorki przybliżą temat tego, co właściwie czyni miasto eleganckim i prestiżowym – sporej wielkości budynki odwołujące się stylem do ważnych historycznych epok czy detale, które próbują całą tradycję ująć w nowoczesnym wydaniu?

- Trasa wirtualnego spaceru wiedzie mniej znanymi zakamarkami Śródmieścia Gdyni, związana jest z pionierami, pierwszymi mieszkańcami, którzy przybywali tu, by budować kamienice, rozbudowywać Śródmieście. Nie unikniemy oczywiście wątków niepodległościowych związanych z lokalnym patriotyzmem, ale też w wymiarze ogólnokrajowym, bo będziemy mówili o osobach, które przyczyniły się do budowy okna na świat II RP – opowiada Michał Miegoń z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni.

Wraz z audio przewodnikiem, przed godziną 18.00, na stronie pojawi się zadanie dla uczestników spaceru. Pierwsze 15 osób, które znajdą tajne hasło, otrzyma pamiątkowe, ekologiczne, specjalnie na tę okazję zaprojektowane kubki termiczne.Audio guide będzie dostępny nie tylko w niepodległościowy wieczór, lecz przez kilka dni po święcie, tak, aby każdy mógł wybrać się na spacer w dogodnym dla siebie czasie i we własnym tempie.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA