Zamknij
REKLAMA

IPN Gdańsk zaprasza: Prelekcja "Polskie symbole narodowe" i zwiedzanie wystawy "Ojcowie Niepodległości" online!

19:22, 13.11.2020 | hs za: IPN/Jan Hlebowicz
REKLAMA

Zapraszamy do zwiedzania online wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości” - po ekspozycji oprowadza Daniel Sieczkowski. Historyk opowiada o długiej i trudnej drodze Polski ku niepodległości. Polecamy także prelekcję online „Polskie symbole narodowe” w polsko-angielskiej wersji językowej - Co wiemy o „Mazurku Dąbrowskiego”, polskim godle i narodowych – biało-czerwonych barwach?

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego wystawę przygotowaną przez IPN Szczecin „Ojcowie Niepodległości”, którą można zwiedzać w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Ekspert Daniel Sieczkowski (IPN Gdańsk) opowiada o procesie tworzenia suwerennego Państwa Polskiego. Wystawa poświęcona jest wielkim postaciom historycznym, jednostkom, które bezpośrednio przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poznamy historię Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i gen. Józefa Hallera. Film w sposób przystępny opisuje najważniejsze konflikty, z jakimi musiało zmierzyć się młode państwo Polskie i pokazuje drogę narodu polskiego do uzyskania niepodległości i suwerenności ojczyzny.

Wirtualny spacer po ekspozycji jest możliwy dzięki współpracy IPN Gdańsk oraz Fundacji Promocji Solidarności i Sali BHP.

Prelekcja online „Polskie symbole narodowe” w polsko-angielskiej wersji językowej

Co wiemy o „Mazurku Dąbrowskiego”, polskim godle i narodowych – biało-czerwonych barwach?

Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości, warto zastanowić się, skąd się wzięły i co dla nas znaczą symbole narodowe. Jedno jest pewne – podlegają one ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów i instytucji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Na temat polskiego godła, biało-czerwonych barw i hymnu narodowego dowiedz się więcej z prelekcji online „Polskie symbole narodowe” w polsko-angielskiej wersji językowej.

Tu można wysłuchać prelekcji: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/121997,Prelekcja-online-Polskie-symbole-narodowe-w-polsko-angielskiej-wersji-jezykowej.html

Prezentacja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak z Delegatury IPN w Bydgoszczy. Treść prelekcji opiera się na wystawie IPN „Polskie symbole narodowe” (dr Kamila Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak) – zachęcamy do wirtualnego zwiedzania.

(hs za: IPN/Jan Hlebowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA