Zamknij
REKLAMA

Gdynia świętuje 132. urodziny Kwiatkowskiego

20:53, 01.01.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla
REKLAMA

Dokładnie 132. lata temu – 30 grudnia 1888 roku – w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, reformator polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczy Gdyni. W rocznicę jego urodzin miasto wspomniało i uczciło pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.

Uroczystość, podobnie jak wiele innych w tym roku, odbyła się w kameralnym gronie. W imieniu miasta kwiaty przed pomnikiem złożyła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Wspominamy szczególnie jego zasługi dla Gdyni. Przypomnijmy, że w 1926 roku Eugeniusz Kwiatkowski wszedł do rządu po przewrocie majowym. To właśnie dzięki niemu port, który powstawał powoli, który miał ogromne problemy finansowe, otrzymał taki zastrzyk środków, że jego budowa nastąpiła bardzo szybko. A wiadomo, że przy porcie powstawało nasze miasto. Eugeniusz Kwiatkowski dbał również o to, żeby powstawała flota morska, nawet o to, aby była to Dalekomorska Flota Rybacka. Myślę, że gdynianie zawsze będą go wspominali jako osobę, która dała impuls do rozwoju Polski morskiej – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Przed pomnikiem obecni byli również radni miasta, a także Wojciech Kodłubański, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Jak co roku z okazji rocznicy urodzin budowniczego miasta odbywała się gra miejska „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego”. Inicjatywa organizowana jest przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu, której patronem jest właśnie Eugeniusz Kwiatkowski. Tegoroczna edycja – jak wiele tego typu wydarzeń – odbywała się online. Zabawa zaczęła się już w poniedziałek, 28 grudnia i trwała do północy 30 grudnia. „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego” to wydarzenie z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej dla wszystkich mieszkańców i miłośników Gdyni, niezależnie od wieku. Uczestnicy wyruszają w wirtualną podróż w czasie od XIX wieku aż do momentu, w którym ziściła się wizja wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego o nowoczesnym porcie i mieście z morza i marzeń. Nie zabrakło podchwytliwych pytań i zagadek na spostrzegawczość. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą o samym Kwiatkowskim, ale i współczesnej Gdyni. Udział był bezpłatny i nie obowiązywały ograniczenia wiekowe. Można było zagrać indywidualnie lub całą rodziną.

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1988 roku w Krakowie. Był budowniczym Gdyni, ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu. Był wizjonerem i człowiekiem czynu. Do jego osiągnięć należą również: magistrala kolejowa Katowice-Gdynia, rozbudowa Warszawskiego Okręgu Przemysłowego, powstanie Stalowej Woli czy Centralny Okręg Przemysłowy. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni.

W 1928 roku miasto nadało mu tytuł honorowego obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie jest patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta. W październiku 1994 roku odsłonięto w Gdyni jego pomnik. Rzeźba stoi na skwerku przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.

(hs za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%