Zamknij
REKLAMA

Hołd dla Armii Krajowej

13:49, 15.02.2021 | hs za: UM Gdyni/Fot. Michał Puszczewicz
REKLAMA

Jak co roku gdynianie spotkali się przed pomnikiem z charakterystyczną kotwicą łączącą w sobie litery „P” i „W”, która jest symbolem Polski Walczącej, by złożyć hołd powstałej 79 lat temu Armii Krajowej. To ważne, by pamiętać, co wydarzyło się 14 lutego 1942 roku, zwłaszcza w czasach, gdy data ta kojarzy się głównie z walentynkami, a symbol Polski Walczącej pojawia się na wszelakich demonstracjach, które z dziedzictwem Armii Krajowej nic nie mają wspólnego.

Uroczystości upamiętniające powstanie AK odbywają się tradycyjnie przed kamiennym pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Jest on skromny, tak jak ludzie, których upamiętnia - dziś niewielką już garstkę seniorów, których z tłumu wyróżnia tylko biało-czerwona opaska z symbolem Polski Walczącej na ramieniu. Skromni, twardzi jak skała i bezkompromisowi w obronie - dawniej wolnej Polski, dziś - symboli ich reprezentujących. Bowiem symbole te są nadużywane i zawłaszczane często przez środowiska szowinistyczne, które dzielą Polaków, zamiast ich łączyć. A trzeba wiedzieć, że znak Polski Walczącej jest od 2014 roku prawnie chroniony dzięki ustawie sejmowej. Przeciwko nadużywaniu tego symbolu opowiadali się niejednokrotnie sami akowcy.

Uroczystości takie jak dziś są bardzo ważne i potrzebne, aby przypominać Polakom, co wydarzyło się 14 lutego 1942 roku. Obecnie data ta  kojarzona jest głównie ze świętem zakochanych. I choć to bardzo sympatyczne święto, musimy wiedzieć, że tego dnia na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich sił Zbrojnych generała broni Władysława Sikorskiego została utworzona Armia Krajowa - z przemianowania Związku Walki Zbrojnej, powstałego w listopadzie 1939 roku. Była to formacja wyjątkowa na skalę światową. Powstała w warunkach konspiracyjnych podziemna armia licząca blisko pół miliona żołnierzy. I to żołnierzy wywodzących się z bardzo różnych środowisk, od lewa do prawa, armia łącząca takie organizacje, jak np. Socjalistyczna Organizacja Bojowa czy Narodowa Organizacja Wojskowa, a więc jednocząca Polaków, a nie dzieląca, o czym trzeba dziś przypominać.

W gdyńskich uroczystościach upamiętniających powstanie Armii Krajowej wzięli udział akowcy, w tym Helga Maria Łukaszewska -prezes Koła w Gdyni Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Eugeniusz Wrochna - prezes honorowy gdyńskiego ŚZŻAK, a także przedstawiciele gdyńskiego samorządu – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień i Marcin Wołek oraz radny Zenon Roda, parlamentarzyści, dowództwo Garnizonu Gdynia i delegacja Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej.

(hs za: UM Gdyni/Fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%