Zamknij
REKLAMA

80. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego

09:46, 08.04.2021 | hs za: IPN/Jan Hlebowicz
REKLAMA

O tej zasłużonej dla naszej niepodległości postaci Instytut Pamięci Narodowej przypomina okolicznościową wystawą, a także składając kwiaty pod pomnikami gen. Mariusza Zaruskiego. Wszystkie wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym.

8 kwietnia 2021 r. przypada 80. rocznica śmierci gen. Mariusza Zaruskiego (1867–1941). Aresztowany we Lwowie w 1940 r., został przetransportowany do sowieckiego więzienia w Chersoniu (południowa Ukraina), gdzie zmarł 8 kwietnia 1941 r. Jego życie wypełnione było owocną pracą na rzecz Polski Niepodległej.

W związku z rocznicą śmierci generała Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku przygotowało biograficzną wystawę elementarną pt. Mariusz Zaruski. Jej autorem jest historyk i edukator Bartosz Januszewski. W następujący sposób podsumował on sylwetkę i dokonania Mariusza Zaruskiego:

Konspirator, zesłaniec, legionista i ułan, pięciokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Niestrudzony społecznik, wychowawca i przyjaciel młodzieży. Taternik i żeglarz, którego życiowym credo stało się uczynienie młodych Polaków „twardymi jak granit, czystymi i głębokimi jak morze”. Z żelazną konsekwencją torował drogę polskiej niepodległości, a po jej odzyskaniu – kładł fundamenty pod jej suwerenny byt.

Wystawa, przygotowana przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie, będzie dostępna w plenerze od 7 kwietnia br. przed siedzibą Oddziału IPN w Gdańsku. Dzień później, 8 kwietnia, zostanie również pokazana w języku ukraińskim w miejscu śmierci generała – w Chersoniu (dostępna dla zwiedzających do 30 kwietnia br. w Obwodowym Muzeum Sztuki w Chersoniu).

W ramach obchodów rocznicy śmierci gen. Mariusza Zaruskiego przedstawiciele IPN i Wojewody Pomorskiego złożą wiązanki pod jego upamiętnieniami m.in. w Gdyni i Pucku. Warto wspomnieć, że na Wybrzeżu znajduje się kilka upamiętnień generała, jest on również patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku (przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10).

Starosta morski Mariusz Zaruski przemawia na rynku w Pucku, 3 maja 1927 r.

Wszystkich, który pragną uczcić pamięć generała, zachęcamy do indywidualnego obejrzenia wystawy przy siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku (al. Grunwaldzka 216). Wystawa dostępna jest również on-line na stronie internetowej IPN. Materiałem uzupełniającym wystawę jest broszura (dostępna on-line) wydana przez IPN z serii Bohaterowie Niepodległej pt. Mariusz Zaruski, której autorem jest także Bartosz Januszewski.

Zapraszamy także do internetowego quizu wiedzy o gen. Mariuszu Zaruskim.

(hs za: IPN/Jan Hlebowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%