Zamknij
REKLAMA

Gdynia uczciła rocznicę Powstania Warszawskiego

14:30, 01.08.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz

Dokładnie 76 lat temu, 1 sierpnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W stolicy naszego kraju walczono nie tylko o odbicie miasta z rąk okupanta, lecz także o wolność całej ojczyzny. W rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni odbyły się uroczystości w hołdzie bohaterom tego heroicznego zrywu.

Gdyńskie uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie odbyły się w sobotę, 1 sierpnia o godzinie 12:00. Przy pomniku Armii Krajowej zgromadzili się m.in. parlamentarzyści, sekretarz Premiera Małgorzata Zwiercan, władze miasta na czele z Joanną Zielińską, przewodniczącą Rady Miasta Gdyni, kombatanci, przedstawiciele Marynarki Wojennej, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Podczas uroczystości miały miejsce okolicznościowe przemówienia, a pod pomnikiem złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.

- Pamięć to dla Polaków jedna z najważniejszych powinności. Nasza historia jest pełna ważnych wydarzeń, która hartowała nas jako naród - mówi Małgorzata Zwiercan. - Dla nas gdynian, których hitlerowcy doświadczyli wysiedleniami, Piaśnicą, mordami w obozie koncentracyjnym Stutthof, marszem śmierci, Powstanie Warszawskie jest równie ważnym doświadczeniem i świadectwem walki o wolność, godność i prawdę. 1 sierpnia jest dniem, którego nie można pominąć.

Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie o 17:00 – w godzinę W – 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przystępując do zrywu, powstańcy mieli jedynie tysiąc karabinów, 300 pistoletów maszynowych, 60 ręcznych karabinów maszynowych, 7 ciężkich karabinów maszynowych, 35 karabinów i granatników przeciwpancernych, 1700 pistoletów oraz 25 tysięcy granatów. Walki o wyzwolenie stolicy miały trwać kilka dób, a zakończyły się po 63 dniach. Zawieszenie broni ogłoszono 2 października, a 3 października nastąpiła kapitulacja. W boju życie straciło około 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy cywilów. Kolejne 25 tysięcy powstańców zostało rannych, w tym 6,5 tysiąca ciężko. Do niewoli dostało się około 16 tysięcy polskich żołnierzy. Po stronie niemieckiej straty były o wiele mniejsze. Zginęło około 10 tysięcy żołnierzy, kolejnych 9 tysięcy raniono, a około 7 tysięcy zostało uznanych za zaginionych. Podczas walk Warszawa była burzona, a po powstaniu regularnie równana z ziemią przez Niemców.

(hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA