Zamknij
REKLAMA

Solidarność powstała 40 lat temu. Gdyńscy stoczniowcy mają w tym swój olbrzymi udział

15:51, 05.08.2020 | hs za: Artur S. Górski/solidarnosc.gda.pl

Sierpniowe strajki w 1980 zakończyły się podpisaniem Porozumienia i zgodą na powołanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Należy pamiętać, że Andrzej Kołodziej - inicjator strajku w Stoczni Gdynia (wtedy im. Komuny Paryskiej), był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który miał swoją siedzibę w Stoczni Gdańskiej (wtedy im. Lenina).

Kiedy w "Leninie" strajk się załamał, Gdynia trwała i dzięki temu również, stoczniowcy w Gdańsku powrócili do protestu.

Z okazji 40 rocznicy Sierpnia '80 również w Gdyni odbędą się uroczystości. Ich organizatorami są Pomorska Inicjatywa Historyczna i Oddział Gdynia NSZZ "Solidarność".

- Dla członków Solidarności każdy kolejny Sierpień to przywoływanie historii - mówi dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "S", historyk i były stoczniowiec. - W tym roku obchodzimy już 40 urodziny. To poważny wiek, a zarazem moment na poważne podsumowania roli związku, jego działań i postrzegania przez członków i partnerów. Na co dzień nie pokazujemy naszej pracy. Protesty i strajki to elementy ostateczne. Dzięki Bogu większość trudnych spraw udaje się wynegocjować w dialogu stron, z których żadna nie szuka konfrontacji. To jest najlepsze działanie. Umieć się porozumieć, dogadać, tak by wypracowany kompromis dawał obu stronom jak najwięcej satysfakcji.

Wydarzenia towarzyszące obchodom 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” organizowane i współorganizowane przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna w Gdyni:

16 sierpnia 2020 r.

godzina 11:00 kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni; msza święta w intencji ks. prałata Hilarego Jastaka, kapelana Gdyńskiej “Solidarności” w 40 rocznicę rozpoczęcia strajków sierpniowych. Po mszy złożenie kwiatów na grobie i przy pomniku ks. Hilarego Jastaka.

godzina 12.45: plac przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej – otwarcie wystaw: „100 lecie odzyskania Niepodległości na Pomorzu” oraz „Gdyński Sierpień ‘80”

29 sierpnia 2020 r.

  • godzina 10:00 Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - konferencja pt. „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu” i „Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 r.”
  • godzina 13:00: dziedziniec Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - Strajkowa biesiada
  • godzina 14.30: pomnik Ofiar Grudnia 1970, złożenie kwiatów
  • godzina 15.15: Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - Uroczystość wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia 80’”. W programie m.in. przekazanie uczestnikom VIII tomu albumu „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej oraz występ artystyczny Krystyny Prońko.
  • godzina 17.30: Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9 - „Koncert dla zwykłego Bohatera” – wystąpią Jan Pietrzak i Andrzej Rosiewicz

30 sierpnia 2020 r

  • godzina 11:00 kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - msza święta w intencji Bohaterów Sierpnia.

31 sierpnia 2020 r.

  • godzina 10:00 pomnik Ofiar Grudnia ’70 - przy Urzędzie Miasta Gdyni – złożenie kwiatów.
(hs za: Artur S. Górski/solidarnosc.gda.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA