Zamknij
REKLAMA

Gdyńskie obchody Dnia Sybiraka

10:25, 16.09.2020 | hs za: UM Gdyni/foto MZ

Pod pomnikiem „W hołdzie zesłańcom Sybiru” w Gdyni odbyły się uroczyste obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Wzięli w nich udział m.in.: parlamentarzyści, władze Gdyni, przedstawiciele Marynarki Wojennej, Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz mieszkańcy i młodzież.

- Brać udział w uroczystości "W hołdzie zesłańcom Sybiru" zorganizowanej dla upamiętnienia ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku to obowiązek wynikający z naszego patriotyzmu. Po mszy koncelebrowanej przez księdza prałata dr Edmunda Skalskiego w kościele NMP Królowej Polski przeszliśmy pod pomnik "W hołdzie Zesłańcom Sybiru" - powiedziała Małgorzata Zwiercan, sekretarz Prezesa Rady Ministrów.

Szacuje się, że w tej nieludzkiej ziemi pozostało około 530 tysięcy Polaków. Głód, mróz, praca ponad siły, brak leków i upadlanie godności ludzkiej zbierały obfite żniwa, sprawiając, że nie wszyscy mieli szczęście przeżyć i powrócić do kraju. Żeby ocalić od zapomnienia i upamiętnić ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR, na całym świecie organizowane są obchody Dnia Sybiraka. Co roku odbywają się także w Gdyni. Tegoroczne obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka odbyły się w niedzielę, 13 września. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski od mszy świętej w intencji ojczyzny, Sybiraków i Rodziny Katyńskiej. Stamtąd uczestnicy przeszli pod pomnik „W hołdzie zesłańcom Sybiru”. 

– Nas, Sybiraków, jest już niewielu, ale co roku spotykamy się tutaj, bo chcemy utrwalać ten dzień w pamięci naszego młodego pokolenia – mówił podczas uroczystości Waldemar Świto, prezes gdyńskiego Koła Związku Sybiraków.

W obchodach wzięli udział m.in.: Małgorzata Zwiercan - sekretarz Premiera, parlamentarzyści, związkowcy z Solidarności (m.in Krzysztof Dośla - Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego i dr Aleksander Kozicki - radny województwa pomorskiego, Przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ Solidarność) samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, Sybiracy i członkowie Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także mieszkańcy i uczniowie gdyńskich szkół. Z ramienia władz miasta w uroczystościach uczestniczyli: wiceprezydent Michał Guć, Andrzej Bień - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni oraz radni: Elżbieta Raczyńska, Zenon Roda i Krzysztof Chachulski.

Niedziela poprzedzająca 17 września była czasem uczczenia ofiar sowieckiej agresji i straszliwych deportacji. Moja najbliższa rodzina i powinowaci byli nimi dotknięci w latach 1940 - 1956. Narracja Polaków z województw wschodnich II RP jest w Polsce dominująca. Mam jednakże wrażenie, że "uciekły" naszej percepcji straszliwe deportacje z 1945 r. Jej ofiarami padło tysiące ludzi z Pomorza i Górnego Śląska. W Radzionkowie na starym dworcu kolejowym znajduje się stosowne muzeum, u nas mimo tak strasznych miejsc jak Grudziądz i Potulice panuje dotkliwa pustka - podsumował dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.

Podczas uroczystości odegrano hymn narodowy. Odczytany został również Apel Pamięci, a marynarze oddali salwę honorową. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy. Wręczono także medale z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. W taki sposób uhonorowano tych, którzy krzewili pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach oraz szczególnie przysłużyli się dla Związku Sybiraków. Jednym z wyróżnionych został gdyński radny Zenon Roda. 

Gdyńskie obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem.

(hs za: UM Gdyni/foto MZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA