Zamknij
REKLAMA

Uczcili Gryfa Pomorskiego

22:06, 05.07.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto TK
REKLAMA

W niedzielę 4 lipca w Katedrze Oliwskiej odbyła się uroczysta msza święta z okazji 80 rocznicy powołania Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski i 118 rocznicy urodzin głównego założyciela i komendanta głównego kpt Józefa Dambka.

6 lipca 1941 roku został powołany Gryf Pomorski na bazie powstałego wcześniej Gryfa Kaszubskiego. Była to największa organizacja konspiracyjna na Pomorza, walczącą z okupantem niemieckim w obronie naszego kraju i wiary katolickiej, zapisując piękną kartę w polskiej historii.

[FOTORELACJA]10365[/FOTORELACJA]

W ubiegłą środę Rada Miejska w Kartuzach podjęła uchwałę w sprawie uczczenia kpt Józefa Dambka i jego podkomendnych.

- 6 lipca mijać będzie 80 rocznica powstania Gryfa Pomorskiego, który kontynuował działalności Gryfa Kaszubskiego. Uchwała ma na celu uczczenie wszystkich działaczy Gryfa, którzy ryzykowali swoim zdrowiem, a często nawet życiem w walce o niepodległość naszego kraju. Działalność TOW „Gryf Pomorski” to piękna karta historii polskiej konspiracji niepodległościowej.W 2019 roku podobną uchwałę podjął Sejm RP, gdzie ponad podziałami uczczono naszą organizację na szczeblu krajowym. Teraz myślę, że jest dobry czas, aby podobne uchwały podjęto na szczeblu samorządowym. Cieszy mnie niezmiernie, że uchwała została podjęta jednogłośnie - mówi Tyberiusz Kriger radny Rady Miejskiej w Kartuzach.

Cześć i Chwałą Bohaterom!

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto TK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%