Zamknij
REKLAMA

Pamięć Sierpnia '80 jest w nas

13:23, 12.08.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak
REKLAMA

To były przełomowe chwile dla historii Polski. Wydarzenia Sierpnia '80 zapoczątkowały zmiany, które w ciągu kilku następnych lat przyniosły upadek PRL-u, a nasze państwo ponownie było wolne i suwerenne. W tym roku przypada 41. rocznica strajków sierpniowych i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Gdynia, jak co roku, przypomni o tamtych dniach i ich bohaterach. Z tej okazji od 15 do 31 sierpnia w naszym mieście odbędzie się szereg uroczystości upamiętniających wydarzenia Sierpnia '80. Rocznicowe obchody zbiegają się z 41-leciem powstania „Solidarności”.

Tegoroczne obchody upamiętniające tamte dni rozpoczną się w niedzielę, 15 sierpnia o godz. 10.00 mszą św. w intencji bohaterów Sierpnia '80 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny.

Po mszy, ok. godz. 11.00 na placu przy bazylice mniejszej nastąpi odsłonięcie wystawy „Solidarna Gdynia – Gdyński Sierpień”, przygotowanej przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia.

Uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia strajków w 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych potrwają w tym roku dwa dni.

Otworzy je, 28 sierpnia o godz. 9.00, konferencja „Solidarność 1980 źródła ideowe” będąca elementem obchodów 41. rocznicy strajków 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Konferencja odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9).

W programie:

  • 9.00-10.45 – „Wpływ myśli narodowej i działaczy niepodległościowych na przebieg strajków, postulaty i powstanie NSZZ Solidarność”,
  • 10.50-11.10 – Muzyczny upominek dla uczestników – Wiesław Wodyk,
  • 11.15-13.00 – Rola NSZZ Solidarność w procesie obalania komunizmu – „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”,
  • 13.00 – poczęstunek.

Konferencja będzie transmitowana online, a jej zapis zostanie umieszczony na kanale fundacji.

30 sierpnia w godz. 10.00-12.00 Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna organizuje w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9) debatę „Walka o pamięć. Dorobek i spuścizna NSZZ Solidarność.” Dyskusja będzie transmitowana online, a jej zapis zostanie umieszczony na kanale fundacji.

W ramach obchodów 41. rocznicy strajków 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych o godz. 16.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 roku przy al. Solidarności.

O godz. 16.45 w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbędzie się uroczystość wręczenia honorowych odznaczeń bohaterom strajków sierpniowych (wstęp na zaproszenia).

O godz. 17.30 rozpocznie się strajkowa biesiada, podczas której uczestnicy otrzymają kolejny, IX tom albumu „Ludzie Sierpnia '80 w Gdyni”. Autorami tegorocznej edycji publikacji Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna są Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska.

Uroczystość zwieńczy o godz. 19.00 „Koncert dla zwykłego bohatera”. W tym roku będzie to solowy występ lidera zespołu Contra Mundum Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. „Polskie Etosy”.

Organizatorzy przypominają, że w związku z epidemią koronawirusa oraz aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi podczas uroczystości obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznego dystansu.

Uroczystości związane z 41. rocznicą Sierpnia '80 organizuje Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna przy wsparciu miasta.

(hs za: UM Gdyni/fot. Karol Stańczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%