Zamknij
REKLAMA

Niemcy napadli, Niemcy mordowali, Niemcy rozpętali II wojnę światową, która pochłonęła ponad 60 milionów ofiar

10:50, 01.09.2021 | hs za: PUW/foto VMS
REKLAMA

- Uczestniczyłam dziś w uroczystości upamiętnienia dramatu wybuchu II wojny światowej na Westerplatte!!! Godz 4:45 Nareszcie prawda wybrzmiała!!! Min. Błaszczak: witamy na Westerplatte na ziemi polskiej... Wzruszenie i duma podczas wystąpienia Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Prezesa IPN Karola Nawrockiego. Wspaniała godna oprawa całego wydarzenia – podsumowała dzisiejsze uroczystości Violetta Mackiewicz-Sasiak, radna z Redy.

O godzinie 4.45, w rocznicę ataku niemieckiego pancernika Schleswig Holstein, na Westerplatte wybrzmiały syreny. 1 września 1939 roku rozpoczął się kataklizm II wojny światowej, który odebrał życie milionom ludzi, zniszczył kraje, zmienił mapy.

Z roku na rok ubywa osób, które pamiętają tamte dni. Coraz mniej naocznych świadków zbrodni, które rozpoczęły się w pierwszych dniach wojny.

- Wojny, która rozpoczęła się od paktu między Hitlerem a Stalinem – przypomniał Premier RP Mateusz Morawiecki. - Polacy bili się o niepodległość, wolną Europę, świat bez wojny.

- Polacy ponieśli największą ofiarę, patrząc na liczbę obywateli sprzed II wojny światowej. Po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i ze świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą i kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, zniszczenia i śmierć – podkreślił premier. - Ta operacja zniszczenia narodu polskiego miała dokonać całkowitej eksterminacji 85% Polaków, a 15% miało być zmienionych na zgermanizowanych ludzi.

II wojna światowa to operacja gigantycznego rabunku, zaboru mienia, towarów, kradzieży fabryk - to był rabunek na masową skalę. Straty nigdy nie zostały skompensowane w jakimkolwiek znaczącym stopniu.

O tym także musimy pamiętać. Ciąży na nas coś więcej niż pamięć - dbałość o prawdę, pamięć o prawdzie II Wojny Światowej.

Ta pamięć nigdy nie może zginąć. Cześć i chwała bohaterom!

Bohaterom pokłonili się też Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele Prezydenta RP, instytucji państwowych, samorządowych, żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce i mieszkańcy Pomorza.

- Naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych – powiedział na Westerplatte szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości wybrzmiał, skomponowany przez Wojsko Polskie, Marsz Bohaterów Westerplatte, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zapłonął Znicz Pokoleń.

Sztafetę pokoleń utworzyli żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci, weterani i harcerze. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała notę identyfikacyjną przedstawicielom rodziny odnalezionego żołnierza, st. legionisty Ignacego Zatorskiego, obrońcy Westerplatte.

Od 2020 roku, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie.

(hs za: PUW/foto VMS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%