Zamknij
REKLAMA

Gdańsk: odsłonięto pomnik ku czci Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan, którzy zostali zamordowani przez Niemców lub zginęli w walce z nimi

13:16, 08.09.2021 | PAP
REKLAMA

Pomnik w formie głazu znajduje się przy głównej alei na Cmentarzu Łostowickim, największej nekropolii w Gdańsku. Na mierzącym ok. 2,5 metra wysokości obelisku umieszczono napis: "Pamięci Polonii Gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan/Walczących o Niepodległą oraz ginących w miejscach kaźni i na polach bitew/W latach 1939-1945/Mieszkanki i Mieszkańcy Gdańska i Pomorza/2020".

Na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Polonię gdańską, Kaszubów i Pomorzan, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

"Victoriaschule, Stutthof, Piaśnica, Lasy Szpęgawskie, Hopowskie i Mestwinowskie koło Kościerzyny. Te i inny miejsca były w latach 1939-1945 stacjami męczeńskiej śmierci dziesiątek tysięcy Polaków - przedstawicieli Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan. Ci ludzie mieli swoje życia, swoje radości i smutki, plany i marzenia, swoje miłości. I w jednej chwili wszystko to stracili. Wraz z życiem" - powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że zdecydowana większość ofiar nie była żołnierzami.

"Walka, śmierć nie była wpisana w ich powinność. A jednak zginęli. Lista miejsc kaźni jest długa. Najwięcej egzekucji przeprowadzono w lasach okalających większe miejscowości, takich jak lasy piaśnickie. Inni stracili życie w obozie koncentracyjnym Stutthof. Szacuje się, że w latach wojny zamordowano ponad 60 tysięcy Kaszubów, Pomorzan i przedstawicieli Polonii w Gdańsku. Te liczby nie pozwalają spokojnie spać. Każą pamiętać. Są jak groźne memento" - mówiła Dulkiewicz.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli także m.in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, honorowy prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku Józef Borzyszkowski, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele konsulatów Niemiec Rosji i Węgier.

Modlitwę za zmarłych odprawił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Zbigniew Zieliński.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ aszw/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%