Zamknij
REKLAMA

Obchody Dnia Sybiraka

11:27, 17.09.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Magdalena Czernek
REKLAMA

Szacuje się, że na nieludzkiej ziemi pozostało około 530 tysięcy Polaków. Głód, mróz, praca ponad siły czy brak leków zbierały obfite żniwo, sprawiając, że nie wszyscy przeżyli i wrócili do kraju. Żeby ocalić od zapomnienia i upamiętnić ludzi, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR, na całym świecie są organizowane obchody Dnia Sybiraka. Co roku odbywają się także w Gdyni. Nie inaczej będzie tym razem. Gdyńskie obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka odbędą się w niedzielę, 19 września.

Obchody rozpoczną się o godz. 9.30 od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46). Stamtąd, około godz. 10.40, uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik „W hołdzie zesłańcom Sybiru”, gdzie zaplanowano dalszą część wydarzenia.

W obchodach wezmą udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także mieszkańcy i uczniowie gdyńskich szkół.

Uroczystości przed pomnikiem odbędą się o godz. 11.00. Wtedy zostanie odegrany hymn narodowy. Następnie goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Nie zabraknie też wspólnej modlitwy. Ponadto zostanie odczytany apel poległych, a marynarze oddadzą salwę honorową.

Podczas uroczystości zaplanowano także wręczenie medali z okazji 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. Otrzymują je ci, którzy krzewili pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach oraz szczególnie przysłużyli się dla Związku Sybiraków.

Gdyńskie obchody zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem.

Uroczystości uświetni wojskowa asysta honorowa.

Zmiany w organizacji ruchu

Na czas przemarszu uczestników uroczystości zaplanowano zmiany w organizacji ruchu. W godz. 10.30-11.30 na ul. Armii Krajowej pomiędzy kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa a pomnikiem „W hołdzie zesłańcom Sybiru” ruch będzie odcinkowo wstrzymywany przez funkcjonariuszy policji.

(hs za: UM Gdyni/fot. Magdalena Czernek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%