Zamknij
REKLAMA

"Zbrodnia w Piaśnicy" na srebrnej monecie NBP

14:36, 25.09.2021 | hs za: NBP
REKLAMA

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 15 września br. będzie można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy” – o nominale 10 zł.

Srebrna moneta na rewersie przedstawia ostatni obraz widziany oczami ofiar – pnie drzew sosnowych, niemych świadków zbrodni. Za nimi relief postaci ustawionych w szyku przed egzekucją. Na awersie monety widnieją sosny – symbol lasów Piaśnicy, miejsca kaźni i cierpienia tysięcy pomordowanych.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można ją będzie nabyć w cenie 140 zł brutto w   Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

"Piaśnica to miejsce największej masowej niemieckiej zbrodni na Pomorzu, jednej z pierwszych o tak dużym wymiarze w Europie, popełnionej w początkowych miesiącach II wojny światowej na ludności cywilnej. W wyniku operacji „Tannenberg”, „Säuberungsaktion” i „Intelligenzaktion” jesienią 1939 roku na Pomorzu Niemcy zamordowali około 30 tysięcy osób. Pierwszym etapem polityki okupanta była likwidacja Polaków czynnie zaangażowanych w budowanie polskości Pomorza i fundamentów II Rzeczypospolitej. Największa intensyfikacja niemieckich egzekucji w 1939 roku nastąpiła na Pomorzu.

W Piaśnicy zginęli przedstawiciele polskich warstw przywódczych z północnego Pomorza, pomorscy Żydzi oraz osoby przywożone koleją z III Rzeszy, a wśród nich osoby chore psychicznie, Polacy zamieszkujący przed wojną na terenie Niemiec oraz przeciwnicy ideologii nazistowskiej. Rozległość wybranego przez Niemców na miejsce egzekucji terenu lasów wokół Piaśnicy, oddalonego od siedzib ludzkich, ułatwiała ukrycie zbrodni. Było stąd również blisko do Wejherowa, w którym funkcjonowało więzienie, istniało też dogodne połączenie drogowo-kolejowe.

Bezpośrednimi sprawcami zbrodni byli żołnierze ze specjalnego oddziału SS i członkowie Volksdeutscher Selbstschutz – paramilitarnej organizacji mniejszości niemieckiej. W organizowaniu egzekucji uczestniczyli także funkcjonariusze niemieckiej policji i żandarmerii z Wejherowa. Niemiecka akcja zacierania śladów zbrodni przeprowadzona w 1944 roku oraz zniszczenie lub wywiezienie dokumentacji uniemożliwiają obecnie pozna-nie dokładnej liczby zamordowanych. Różne źródła badawcze szacują liczbę ofiar w prze-dziale 9–14 tysięcy. Większość niemieckich zbrodniarzy odpowiedzialnych za egzekucje w Piaśnicy nigdy nie poniosła kary.

Na awersie monety widzimy sosny – symbol lasów Piaśnicy, miejsca kaźni i cierpienia tysięcy pomordowanych. Rewers monety przedstawia ostatni obraz widziany oczami ofiar – pnie drzew sosnowych, niemych świadków zbrodni. Za nimi relief postaci ustawionych w szyku przed egzekucją." - opisuje Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejeherowie.

Nominał 10 zł

  • metal: Ag 925/1000
  • stempel: lustrzany
  • średnica: 32,00 mm
  • masa: 14,14 g
  • brzeg (bok): gładki
  • nakład: do 10 000 szt.

Projektant: Sebastian Mikołajczak

(hs za: NBP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%