Zamknij
REKLAMA

Gdyńskie obchody 51. rocznicy Grudnia ’70

00:45, 17.12.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto IPN
REKLAMA

Strajkowali, bo chcieli godziwych warunków życia. Kiedy szli do pracy, zaatakowało ich wojsko i milicja. Oficjalnie zginęło 18 osób, a wiele innych zostało rannych. Wśród zabitych była młodzież, uczniowie, którzy idąc do szkół, trafili w sam środek masakry. Ofiar czarnego czwartku z pewnością było więcej.

W piątek, 17 grudnia w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości związane z tragicznymi wydarzeniami Grudnia '70. 

Grudzień to niezwykle ważny miesiąc w historii naszego miasta. W piątek, 17 grudnia minie 51 lat od tragicznych zdarzeń z 1970 roku. Miasto, jak co roku, odda hołd tym, którzy byli uczestnikami tamtych strasznych wydarzeń.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 6:00 przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

- Grudzień 1970 roku to ta część naszej historii, o której nie wolno na zapomnieć! W wielu lat spotykamy się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia nieopodal stacji Gdynia Stocznia, gdzie rozegrała się tragedia. Śmierci idących do pracy nie da się niczym wytłumaczyć. Ówczesne, komunistyczne władze nie miała żadnych argumentów. Potrafiły jedynie strzelać do narodu. Dziś jesteśmy winni nie tylko pamięć, ale przede wszystkim ogromny szacunek i uznanie dla tych wszystkich, często bezimiennych bohaterów biorących udział w protestach w grudniu 70 roku - podkreśla Małgorzata Zwiercan z Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, Komendant Główny OHP.

- Z punktu widzenia historii, wydarzenia na Wybrzeżu 1970 roku, szczególnie w Gdyni, gdzie zginęło najwięcej osób, mają niepodważalnie charakter nie tylko socjalny. Musimy pamiętać, że to strajki 10 lat później zorganizowane w Trójmieście stały się początkiem procesów społecznych, z których narodziła się Solidarność. Wszak właśnie wtedy, w sierpniu 1980 roku strajkujący stoczniowcy i portowcy upomnieli się o pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku. Odsłonięcie pomników w Gdańsku 16 grudnia i 17 grudnia w Gdyni, dokładnie w 10 rocznicę protestów było nie tylko dla członków Solidarności ukoronowaniem walki i prawdy. Dlatego dziś musimy historię tej walki i prawdy przekazywać kolejnym pokoleniom - podsumowuje dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ "Solidarność", radny województwa pomorskiego.

Zaplanowano również popołudniowe obchody upamiętniające ofiary wydarzeń Grudnia '70.

O godz. 16:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

Po mszy – około godz. 17:20 – uczestnicy przejdą ul. Armii Krajowej i Świętojańską przed pomnik Ofiar Grudnia '70 na placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni.

O godz. 18:00 odbędzie się tam dalsza część uroczystości.

Odczytany zostanie apel poległych, a uczestnicy złożą przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalą znicze.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto IPN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%