Zamknij
REKLAMA

Do kina Mimoza na film o Leninie. Debata o polskich grudniach – 1970 i 1981 [VIDEO]

17:21, 18.12.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto FPIH
REKLAMA

W przeddzień 51 rocznicy masakry grudniowej 1970 roku w siedzibie Fundacji Wizja Rozwoju odbyła się debata przygotowana przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna organizuje debatę "Dwa Grudnie", której tematyka nawiązywała do wydarzeń z tragicznego grudnia 1970 roku na Wybrzeżu oraz dnia wprowadzenia Stanu Wojennego w 1981 roku.

W debacie udział wzięli:

- Piotr Brzeziński - historyk, IPN,

- Robert Chrzanowski - historyk, IPN,

- Małgorzata Sokołowska - dokumentalistka, autorka książek o Gdyni, wydawca

- Aleksander Kozicki - historyk, NSZZ Solidarność - moderator dyskusji

- Jerzy Miotke - członek Zarządu Kaszubskiego Forum Kultury, emerytowany pracownik Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, społecznik, uczestnik wydarzeń z Grudnia 1970 i 1981 r.

- Przypominanie tych tragicznych dni to nasz obowiązek - mówi dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego i przewodniczący Oddziału Gdynia NSZZ "Solidarność". - Przelana krew nie może zostać zmarnowana. Z perspektywy ocen historycznych, Polskie Grudnie to kroki milowe w odzyskaniu Niepodległości. Mimo tego, że narzucona nam obca władza próbowała karabinem i pałką zatrzymać dążenia do odzyskania Wolności, Polacy przetrwali i nigdy nie pochylili głów. Dziś wielu zapomina o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją pielęgnować i cały czas o nią na swój sposób walczyć. Dziś doświadczamy tego na wschodniej granicy.

Uczestnicy debaty przypomnieli wiele zdarzeń związanych z gdyńskimi (polskimi) Grudniami.

- To bardzo ważne, by nie zapomnieć o tych wszystkich trudnych momentach w dziejach naszej ojczyzny, bo z nich rodziły się wszystkie wspaniałe zwycięstwa i sukcesy. Nie byłoby odzyskania niepodległości, gdyby nie było Grudnia 70, Solidarności i wprowadzenia stanu wojennego. Dziś wiemy, że ofiara naszych przyjaciół, wielu bezimiennych bohaterów tamtych lat oraz księży stojących po stronie prawdy, z ogromnym udziałem bł. Jerzego Popiełuszko, jest dla nas wielką nauką i obowiązkiem czczenia ich. To oni oddali życie za to, byśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce - mówi Małgorzata Zwiercan z Pomorskiej Inicjatywy Historycznej, Komendant Główny OHP.

Debatanci rozmawiali o wielu aspektach gdyńskich Grudni. Wydarzenia miały swoje genezy i konsekwencje. W czasie dyskusji można było dowiedzieć się, gdzie obowiązkowo uczniowie gdyńskich szkół chodzili na filmy o Leninie.

Było również o słynny procesie przed sądem wojskowym, w którym skazane były m.in. Ewa Kubasiewicz i Wiesława Kwiatkowska.

Poniżej prezentujemy filmowy zapis debaty i gorąco zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto FPIH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%