Zamknij
REKLAMA

Morawiecki do działaczy antykomunistycznych

23:31, 19.01.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
REKLAMA

"28 grudnia 2021 r. Premier Mateusz Morawiecki skierował list do bohaterów opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. To ważne słowa i warto je rozpowszechnić, bo na pewno nie uda się fizycznie dostarczyć listu do wszystkich adresatów." - informuje Małgorzata Zwiercan.

"List otrzymuje każdy z podopiecznych Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych wraz z decyzją o przekazaniu uchwalonym przez parlament jednorazowym świadczeniu pieniężnym." - przekazał Jan Kasprzyk, szef urzędu.

Warto przypomnieć. Dawni działacze opozycji i osoby represjonowane nie otrzymywały żadnego wsparcia w czasie poprzednich rządów. Bardzo wielu dawnych działaczy, którzy prowadząc działalność utracili możliwość nauki czy rozwoju zawodowego, po osiągnięciu wieku emerytalnego nie mogli otrzymać godziwej emerytury i wielu z nich żyło na granicy ubóstwa.

Uznanie walki działaczy antykomunistycznych

- Dopiero Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do do tego, że dawni działacze zaczęli otrzymywać świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł. które waloryzowane i zwolnione z podatku obecnie wynosi 460 zł. Od 15 października 2020 r., przyznano prawo do świadczenia wyrównawczego, jeśli osoba o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie niższej niż 2501,76 zł brutto miesięcznie. W takiej sytuacji osobie tej przysługuje wyrównanie pobieranego świadczenia do tej kwoty - podkreśla Małgorzata Zwiercan.

- Premier Mateusz Morawiecki na wniosek środowiska Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dawnych działaczy opozycji represjonowanych w czasie stanu wojennego zlecił podjęcie działań które umożliwią jednorazowe wypłacenie dodatkowego wsparcia dochodowego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobie represjonowanej ze względów politycznych - mówiła w listopadzie Małgorzata Zwiercan.

Świadczenie w kwocie 3000 złotych, nie wliczane do dochodu jest wolne od egzekucji i podatku. Wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego odbywa się do 31 marca 2022 r. Przekazanie jednorazowego świadczenia pieniężnego rozpoczęło się w grudniu 2021 r., tj. w miesiącu, w którym przypadła 40-rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%