Zamknij
REKLAMA

Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Czarnem

07:03, 11.03.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
REKLAMA

Już w najbliższą sobotę tj. 12 marca o godzinie 16.30 rozpoczną się w Czarnem uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów Podziemia Antykomunistycznego.

W miejscowości nad Czernicą istnieją dwa wyjątkowe miejsca, gdzie w sposób szczególny oddawana jest należna cześć Żołnierzom "Wyklętym".

Warto przypomnieć, iż miejscowa Szkoła Podstawowa nosi imię Danuty Siedzikówny ps. 'Inka", a w jej murach od 17 czerwca 2016 roku umieszczona jest tablica ze "srebrnym sercem dla Inki" w którym znajdują się prochy sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK.

Natomiast na budynku Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie wisi tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym z Kresów Wschodnich. 

"Tym razem, po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować marsz pamięci, który przejdzie ulicami miasta, podczas którego będziemy nieść wizerunki piętnastu przedstawicieli Żołnierzy "Wyklętych". W ten sposób chcemy oddać cześć tym żołnierzom o których mieliśmy się nigdy nie dowiedzieć, a którzy często są pochowani w bezimiennych grobach. Chcemy im oddać cześć za to, że byli wierni złożonej przysiędze żołnierza AK aż do końca. Że pomimo psychicznych i fizycznych tortur przez komunistycznych oprawców nie przestali marzyć o wielkiej i suwerennej Ojczyźnie." - podkreśla Mariusz Birosz.

Klub Gazety Polskiej w Czarnem zaprasza na uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Goście Honorowi:

- ks. dr Jarek Wąsowicz  SDB, kapelan polskich kibiców, przewodniczący kapituły "serce dla Inki"

- Pawel Ł. Piekarczyk , znakomity bard, poeta śpiewający poezję śpiewaną i pieśni patriotyczne.

"Bardzo się cieszę, że będziemy gościć między innymi kapelana polskich kibiców ks. Jarosława Wasowicza, znakomitego barda Pawła Piekarczyka, historyka i publicystę Piotra Szubarczyka oraz przedstawicieli klubów Gazety Polskiej z Pomorza." - dodaje szef Klubu Gazety Polskiej w Czarnem.

"Zatem zapraszam gorąco w imieniu wszystkich organizatorów uroczystości na homilię księdza Jarosława Wąsowicza, na koncert Pawła Piekarczyka i oczywiście na marsz pamięci Żołnierzy "Wyklętych". - zaprasza Mariusz Birosz.

Program wydarzenia na plakacie poniżej:

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%