Zamknij
REKLAMA

17 lat temu odszedł Jan Paweł II

16:15, 02.04.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz
REKLAMA

17 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37 zmarł Jan Paweł II, papież Polak, który swoją posługę kapłańsku na tronie Św. Piotra sprawował od 16 października 1978.

W całej Polsce od godz. 21:30 rozpoczynają się uroczystości modlitewne upamiętniające wielkiego Polaka.

Uroczystości w Czarnem i w Gdyni

W Czarnem Stowarzyszenie "Brygada Inki", Caritas i Klub Gazety Polskiej zapraszają na Plac Jana Pawła II w centrum miasta

2 kwietnia - godzina 21:30

- Uczcijmy pamięć największego z rodu Polaków, świętego Jana Pawła II - zaprasza Mariusz Birosz, prezes Brygady Inki.

W Gdyni chcący oddać hołd Karolowi Wojtyle spotykają się przy pomniku JP II obok Gdyńskiej Bazyliki przy ul. Świętojańskiej.

* * *

Również w sobotę (2.04) o godzinę 19:00 zapraszamy do naszego kościoła na spektakl pasyjny – mówiący o Misterium Męki Pańskiej – pt. „Noc ponad miastem” – w wykonaniu artystów Katolickiego Centrum Kultury z Małego Kacka

Warto wykorzystać okazję, aby przy pomocy sztuki jeszcze głębiej wejść w tajemnice zbawczych wydarzeń Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Wstęp wolny

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005.

W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces kanonizacyjny rozpoczął się miesiąc po jego śmierci, z odstąpieniem od tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. 19 grudnia 2009 został ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym przez swojego następcę Benedykta XVI i beatyfikowany 1 maja 2011 w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, po tym, jak Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przypisała jego wstawiennictwu cud uzdrowienia.

Drugi cud został zatwierdzony 2 lipca 2013 i potwierdzony przez papieża Franciszka trzy dni później. 27 kwietnia 2014 (ponownie Niedziela Miłosierdzia), równocześnie z papieżem Janem XXIII został kanonizowany.

Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%