Zamknij
REKLAMA

W całym kraju obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Gdyni o godz. 12:00

07:24, 10.04.2022 | PAP
REKLAMA

Uroczystości w Gdyni

W Niedzielę Palmową 10 kwietnia 2022 r. przypada 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. zginęli wszyscy pasażerowie, łącznie 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W gronie tym, poza politykami, byli także duchowni kilku wyznań, działacze pozarządowi, wykładowcy uczelni wyższych i opiekunowie Polonii.

Podczas sumy parafialnej o godz. 12:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi (Karwiny) będziemy modlić się za wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie, jak również o ukojenie i pociechę dla ich rodzin oraz najbliższych.

Po Mszy Świętej przejdziemy pod epitafium, upamiętniające ofiary katastrofy, znajdujące się na zewnątrz naszego kościoła, aby oddać hołd tragicznie zmarłym pasażerom Tupolewa. Złożymy tam wieńce i zapalimy znicze.

Rocznicowe obchody rozpoczną się o godz. 7.30 w Sejmie, gdzie marszałek izby Elżbieta Witek wraz z Prezydium odda hołd ofiarom katastrofy składając kwiaty pod tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie.

W całym kraju odbędą się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie. Prezes PiS Jarosław Kaczyńskich weźmie udział w Uroczystościach w Warszawie - o godz. 21 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

W Krakowie prezydent Andrzej Duda o godz. 8 będzie uczestniczył w mszy na Wawelu, a następnie złoży kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskim. Po godz. 9 planowane są wizyty prezydenta na trzech krakowskich cmentarzach - Rakowickim, na Salwatorze i na Bielanach.

O godz. 8 odbędzie się msza święta w kościele seminaryjnym w Warszawie, po której złożone zostaną wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie uczestnicy obchodów odwiedzą groby i złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godz. 11.45 Andrzej Duda w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedzi kryptę ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godz. 12.15 na placu Piłsudskiego złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojedzie na cmentarze bródnowski i powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom.

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywać się będą pokazy filmowe, a także koncerty.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończą się o godz. 19 mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Na godz. 21 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS przed Pałacem Prezydenckim.

Pytany ostatnio przez "Gazetę Polską", czy można się spodziewać deklaracji ws. śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, Jarosław Kaczyński powiedział: "Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie - tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić, jakie".

Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą brały udział zarówno w lokalnych, jak i w warszawskich oraz krakowskich uroczystościach.

W niedzielę mija 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ pat/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%