Zamknij
REKLAMA

Czy z Czarnego i Bińcza znikną symbole sowieckich zbrodni?

20:17, 15.04.2022 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps
REKLAMA

Wojna w Ukrainie przypomniała Polakom, że nadal w wielu miejscach w kraju stoją pomniki i cokoły w różnych sposób upamiętniające Armię Czerwoną lub Ludowe Wojsko Polskie.

W wielu przypadkach jest to promowanie symboliki totalitarnego systemu i ewidentnych zbrodni, czy to Sowietów czy zdrajców noszących polski mundur.

Jednym z takich odwołań do poprzedniego systemu są czołgi.

Na Pomorzu mamy co najmniej 3 – w Gdańsku, Lęborku i Czarnem.

W Gdańsku z inicjatywy Natalii Nitek-Płażyńskiej rozpoczęto kampanię, której celem jest usunięcie machiny. W Lęborku tamtejszy radny Łukasz Kuriata wystosował apel i prowadzi działania, by czołg został przekazany Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

O ostatnim „wozie” jest cicho.

Oficjalnie nikt nie wystąpił do burmistrza Miasta i Gminy Czarne z wnioskiem o usunięcie sprzed Urzędu Miejskiego czołgu. Sprawa jest jednak rozwojowa i wkrótce można spodziewać się konkretnych działań.

Natomiast burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki otrzymał od Karola Nawrockiego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej pismo, w którym ten zwraca uwagę na inny symbol sowieckich zbrodni. Mianowicie chodzi o pomnik znajdujący się na placu przy budynku byłej Szkoły Podstawowej w Bińczu.

Wszak tablica już z pomnika zniknęła, jednak symbolika postumentu nadal przypomina sowieckie wtargnięcia na teren obecnej gminy Czarne.

Przypomnijmy, że czerwonoarmiści mordowali nie tylko Niemców, którzy nie uciekli przed frontem, ale również Polaków mieszkających na tym terenie od wieków. Przecież przed zaborami tu była Rzeczypospolita. To przecież pod Czarnem w XVII wieku hetman polny koronny Stanisław Koniecpolski pokonał Szwedów broniąc Polski.

Poniżej pismo Prezesa IPN do burmistrza Czarnego

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

JJ

3 2

Redaktorzyno, bo inaczej Cię nie można nazwać... daj sobie spokój lub zmień dilera, naprawdę Ty i Twoi mentorzy udajecie Chrześcijan, a każdy artykuł, każdy wpis, to mowa nienawiści kierowana jak nie do p.Zabrockiego, to do OSP, itp, itd. Nie jestem ani członkiem OSP, ani fanem Zabrockiego (wręcz przeciwnie, mam sporo uwag do jego działań). Ale kurde, no, taki czołg jest symbolem turystycznym Czarnego! Wiele ludzi nawet nie zastanawia się nad jego pochodzeniem, on jest atrakcją samą w sobie! Redaktorze, racz przyjechać i zobaczyć, że nie ma nim sowieckich oznaczeń, wręcz przeciwnie! Trochę pokory i mniej jadu do wszystkich w ten świąteczny czas, no i kiedy indziej też... 21:30, 15.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%