Zamknij
REKLAMA

Uczestnicy regat Operation Sail z 1972 roku poszukiwani

09:05, 16.04.2022 | hs za: UM Gdyni/fot. Janusz Uklejewski, zbiory NMM
REKLAMA

Narodowe Muzeum Morskie chce upamiętnić 50. rocznicę zwycięstwa załogi „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail. W tym celu muzealnicy poszukują uczestników tego historycznego rejsu z 1972 roku. Zamierzają zaprosić ich na pokład żaglowca, a także przeprowadzić z nimi wywiady.

Udział „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail w 1972 roku dla wielu był sporym zaskoczeniem.

Dlaczego?

Był to pierwszy żaglowiec z krajów socjalistycznych, który wystartował w tych zawodach. Polska fregata nie miała sobie równych i wygrała.

Wyprzedziła o niecałe pięć minut zachodnioniemiecki bark „Gorch Fock”. „Darem Pomorza” dowodził wtedy kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz.

– Oprócz stałej załogi na pokładzie byli też studenci szkół morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu załodze zgotowano uroczyste i imponujące powitanie. Potem żeglarzy uhonorowano odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę „Rejs Roku”– mówi Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”.

W tym roku minie 50 lat od tego historycznego zwycięstwa. Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie chce zorganizować spotkanie z uczestnikami rejsu i poszukuje osób, które brały w nim udział.

– Planujemy spotkać się z nimi i nagrać rozmowy. Liczymy, że zechcą podzielić się wspomnieniach z rejsu. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach wciąż myślą o tej wyprawie z sentymentem – dodaje Gałązka.

Wywiady z uczestnikami zostaną przeprowadzone na początku maja i w czerwcu. Potem będzie można je obejrzeć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Narodowego Muzeum Morskiego.

Osoby, które brały udział w regatach Operation Sail w 1972 roku, mogą się zgłaszać, wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod nr tel. 690-232-409.Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego.

9 września, czyli w 50. rocznicę powrotu „Daru Pomorza” z regat do Gdyni ma się odbyć kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.

źródło: Narodowe Muzeum Morskie

(hs za: UM Gdyni/fot. Janusz Uklejewski, zbiory NMM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%