Zamknij
REKLAMA

Uroczyste odsłonięcie tablicy nagrobnej na mogile pierwszego Ministra Skarbu II RP [ZDJĘCIA]

13:38, 28.06.2022 | hs za: FWR/foto Policja Pomorska
REKLAMA

- Fundacja Wizja Rozwoju wraz z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna zgodnie z życzeniem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podjęły się renowacji grobów zasłużonych dla Polski osobistości. W ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju odsłonięte zostały tablice na nagrobku śp. Józefa Englicha - mówi Małgorzata Zwiercan, fundatorka Fundacji Wizja Rozwoju.

Ocalmy od zapomnienia

Odsłonięcie oficjalne tablicy na nagrobku odbyło się w ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju w poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 13:00 na cmentarzu w Gdyni przy ulicy Kościelnej (Orłowo).

W uroczystości wzięli udział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który złożył kwiaty w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy, przedstawiciele służb mundurowych, m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.

Z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w trosce o polską tożsamość, kulturę i pielęgnowanie pamięci o osobach, których życie i działalność poświęcone były Rzeczpospolitej,  renowacji grobów podjęły się Fundacja Wizja Rozwoju wraz z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Kim był Józef Englich?

Józef Englich (ur. 14 stycznia 1874 w Śremie, zm. 22 grudnia 1924 w Poznaniu) – polski działacz gospodarczy i społeczny, prawnik, minister skarbu II Rzeczypospolitej, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 rok.

Był synem nauczyciela gimnazjalnego Gustawa i Stanisławy z Michałowskich. Ukończył gimnazjum w Gdańsku, studiował następnie prawo w Berlinie, Monachium, Wrocławiu i Królewcu. Z tytułem doktora praw w 1901 rozpoczął w Bydgoszczy praktykę adwokacką. Przeniósł się do Poznania, gdzie działał w instytucjach gospodarczych. Był m.in. członkiem zarządu (potem prezesem) Banku Związku Spółek Zarobkowych, współzakładał Związek Fabrykantów w Poznaniu oraz Spółkę dla Popierania Przemysłu, redagował poznańskie czasopismo „Fabrykant”.

Od 1918 pełnił funkcję ministra skarbu w rządach Józefa Świeżyńskiego i Ignacego Paderewskiego. Na początku listopada 1918 złożył dymisję i w dniach odzyskania niepodległości przez Polskę zastępował go tymczasowy kierownik resortu – Franciszek Jossé. W składzie delegacji rządowej brał udział w pertraktacjach z Niemcami o przejęcie Górnego Śląska.

W 1920 powrócił do Poznania. Był członkiem rady miejskiej, kontynuował działalność gospodarczą – wchodził w skład rad nadzorczych wielu spółek, m.in. Towarzystwa Akcyjnego H. Cegielski, Towarzystwa Przemysłu Naftowego Bracia Nobel w Polsce Spółka Akcyjna, Towarzystwa Akcyjnego „Kabel Polski”.

Radny miasta Poznania w kadencji 1922-1925.

Z małżeństwa z Melanią z domu Kantak miał pięcioro dzieci, córki Janinę (ur. 1902), Wiesławę (ur. 1904) i Danutę (ur. 1915) oraz synów Rocha (ur. 1908, zm. 1911) i Bogdana (ur. 1912).

24 września 1923 została podniesiona bandera na drobnicowcu „Józef Englich”, statku należącym do Polskiego Towarzystwa Żeglugi „Orzeł Biały”.

GALERIA poniżej>>>

(hs za: FWR/foto Policja Pomorska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ObserwatorObserwator

1 0

Kosmiczna kompromitacja. Po napisach na nagrobku można łatwo stwierdzić, że jest to grób jego żony, córki i zięcia, czyli nie jest to grób Józefa Englicha. Prawdziwy grób jest prawdopodobnie w Poznaniu lub Śremie. Fikcja i pokazówka, jak cały rząd PIS - państwo z dykty. 15:13, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%