Zamknij
REKLAMA

11 listopada spotkają się przy harcerskim pomniku Pamięci Rozstrzelanej Młodzieży

20.33, 10.11.2022 hs za: OSP PKM Gdynia Aktualizacja: 20.37, 10.11.2022
REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Hufiec ZHP Gdynia im. Bohaterów Gdyni, Rada Dzielnicy Obłuże oraz parafia p.w. św. Andrzeja Boboli zapraszają na uroczystości z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się 10 i 11 listopada 2022 roku w Gdyni Obłużu.

- Jako Hufiec ZHP Gdynia regularnie dokładamy swoją cegiełkę do tego, aby zachować pamięć o tych, którzy oddali własne życie za wolność naszej Ojczyzny. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby nas zabraknąć podczas uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanych harcerzy spotykamy się co roku. Tym razem mamy możliwość współorganizować ten coroczny apel razem z Ochotniczą Strażą Pożarną i Młodzieżową Drużyną Pożarniczą przy PKM w Gdyni, Radą Dzielnicy Obłuże i Parafią pw. św. Andrzeja Boboli, dzięki czemu skuteczniej możemy realizować naszą służbę dla społeczności lokalnej. Jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim poległym - dzięki ich heroicznemu poświęceniu możemy żyć obecnie w niepodległej Polsce. Mam nadzieję, że wychowywanie dzieci oraz młodzieży na świadomych i aktywnych obywateli pozwoli zatrzymać pamięć o tych bohaterach na długie lata – mówi hm. Agnieszka Szlosowska, komendantka Hufca ZHP Gdynia im. Bohaterów Gdyni.

Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada rozpocznie się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny o godz. 9:00 w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu.

Następie o godz. 9:50 złożone zostaną znicze na kwaterach poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym.

O godzinie 10:00 rozpocznie się główna uroczystość przed pomnikiem Pamięci Rozstrzelanej Młodzieży w Gdyni Obłużu przy ul. Frezerów. Uroczystość uświetnią pododdziały Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, drużyny Hufca ZHP Gdynia oraz poczty sztandarowe.

W programie m. in. uroczysta odprawa wart, wręczenie odznak „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”, apel pamięci, wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości, składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele polskiego parlamentu, władz miasta Gdyni, służb mundurowych, delegacje organizacji kombatanckich i pozarządowych, młodzież gdyńskich szkół oraz mieszkańcy. Całość zakończy się o godz. 10:30.

- Zależny nam również na dbaniu o tej najbardziej lokalnej pamięci patriotycznej, czyli w dzielnicach. Radosne święto niepodległości możemy świętować także tu blisko, wśród naszych najbliższych, znajomych, sąsiadów i szkół. Już po raz dziewiąty spotkamy się przy pomniku Pamięci Rozstrzelanej Młodzieży na gdyńskim Obłużu. Od lat wspólnie z młodzieżą i strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni, harcerzami, Radą Dzielnicy Obłuże i parafią p.w. św. Andrzeja Boboli przywracamy należne poległym, godne miejsce w lokalnej pamięci. Co ważne, tworzymy to w sposób wspólnotowy. Dzięki dobrej współpracy naszych organizacji, pamiętamy o wszystkich bohaterach polskiej drogi ku niepodległości. Zapraszamy do wspólnego i radosnego świętowania Niepodległej – mówi dh Adam Labuhn, wiceprezes OSP PKM Gdynia, dowódca uroczystości.

- Dzień wcześniej, 10 listopada, złożymy znicze i oddamy hołd pod tablicami płk Stanisława Dąbka na skwerze im. I. Kwiatkowskiej, Alferda Dyducha przy ul. Unruga (na wysokości Estakady Kwiatkowskiego) i adm. floty Józefa Unruga przy ul. Unruga 39 (nieopodal skrzyżowania z ul. Kuśnierską). Uroczystość rozpoczniemy o godz. 17:00 przy tablicy płk Stanisława Dąbka - dodaje Labuhn.

(hs za: OSP PKM Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%