Zamknij
REKLAMA

2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r

21.31, 16.01.2023 hs za: Sejm RP Aktualizacja: 21.43, 16.01.2023
REKLAMA

„Upamiętniając mieszkańców Pomorza pomordowanych przez niemieckiego okupanta w 1939 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku” – głosi treść uchwały podjętej jednogłośnie przez Sejm w piątek, 13 stycznia.

"Wielka Sprawa. Razem z posłami na Sejm RP, którzy dziękowali nam tzn. Kaszubsko-Kociewskiemu Stowarzyszeniu im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski za tą piękną inicjatywę - cieszyliśmy się, że wielu rodzinom na historycznym Pomorzu, tym co zostali brutalnie zamordowani, przywrócony został honor - zginęli za Polskę I wszystkim im należy się Chwała i Cześć!" - skomentował po ustanowieniu przez Sejm Roman Dambek, prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

"To hołd dla tysięcy mieszkańców Pomorza, którzy po niewypowiedzianych cierpieniach ponieśli śmierć tylko dlatego, że byli Polakami.

Zbrodnia Pomorska 1939 roku była akcją zaplanowaną i masową, w których zastosowano specjalne techniki zabijania. Ofiarami byli przedstawiciele różnych warstw społecznych: inteligencji, duchowieństwa, robotników i właścicieli ziemskich.

W ponad 400 miejscowościach lasy, parki, pola, doliny, rowy i żwirownie zamieniły się w miejsca egzekucji, czasem pokazowych. A potem w bezimienne mogiły mężczyzn, kobiet i dzieci… W sumie zginęło około 30 tysięcy osób. Jednym z większych miejsc kaźni są zlokalizowane obok Kartuz - lasy Kaliskie, w których łącznie zginęło aż 329 osób.

Cieszę się, że po ponad 80 latach ofiary tej zbrodni doczekały się w końcu godnego upamiętnienia. PAMIĘTAMY!" - podkreślił Tyberiusz Kriger - członek Stowarzyszenia Gryfa Pomorskiego, który wielokrotnie organizował w największym miejscu kaźni w powiecie kartuskim tj. w Kaliskach wydarzenia upamiętniające ofiary tej zbrodni.

"Historia Kaszub i Kaszubów wracana na właściwe tory. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanął na wysokości zadania i podjął jednogłośnie (co rzadko się zdarza) w dniu 13 stycznia 2023 r uchwałę ustanawiający dzień drugiego października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939r. Decyzja Sejmu RP zdominowała noworocznego spotkania Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", które odbyło się 14. 01. 2023 roku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tak naprawdę to duże święto TOW Gryf Pomorski bo właśnie z jego inicjatywy doszło do tak ważnego wydarzenia Szczególne podziękowania nalezą się Panom Romanowi Damek Krystianowi Kaczmarek i Zenonowi Miller. W tym wszystkim zadziwiający jest fakt, że Kaszubi muszą udowadniać swoją polskość mimo tego że to właśnie Józef Wybicki z Kaszub z Bedomina we Włoszech napisał Pieśń Legionów Polskich która od 1926 roku jest polskim hymnem narodowym." - dodał Andrzej Pryczkowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Gryfa Pomorskiego, a także syna działaczy TOW Gryf Pomorski:

- ojciec Alfons Pryczkowski był komendantem terenowym w Gminie Chmielno, a później wszedł w skład Rady Naczelnej

- matka Agnieszka Pryczkowska była łączniczką Gryfa.

* * *

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, podjęcie uchwały było konieczne z uwagi na ludobójczy charakter zbrodni niemieckich na obszarze Pomorza oraz ich skalę. Jak przypomnieli wnioskodawcy,  z około 16 tys. osób zamordowanych w całej okupowanej Polsce we wrześniu 1939 r. aż 11 tys. ofiar było z Pomorza.

Ofiary niemieckiego terroru

Do końca tego roku liczba ofiar terroru na Pomorzu wzrosła do ok. 30 tys. Uchwała ma także na celu podniesienie świadomości społecznej o zaplanowanej przez Niemców eksterminacji ludności Pomorza, zmierzającej do jej wyniszczenia i wynarodowienia jako Polaków.

W uzasadnieniu wskazano także najważniejsze miejsca kaźni na Pomorzu takie jak Piaśnica koło Wejherowa oraz Lasy Szpęgawskie koło Starogardu Gdańskiego, Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy, Mniszek koło Świecia nad Wisłą, igielska Dolina Śmierci w Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, Paterek koło Nakła nad Notecią, Tryszczyn i fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Barbarka koło Torunia, Klamry koło Chełmna, Łopatki koło Wąbrzeźna oraz Skrwilno koło Rypina.

Uchwała została zainicjowana przez Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Wskazany w dokumencie 2 października jest także dniem rocznicy kapitulacji Helu - ostatniego bastionu w wojnie obronnej 1939 na Pomorzu.

* * *

Polecamy stronę mówiąca o niemieckich zbrodniach na Pomorzu

zbrodniapomorska1939.pl

(hs za: Sejm RP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%