Zamknij
REKLAMA

Maria Janta-Połczyńska – Matka Chrzestna „Daru Pomorza” odeszła 32 lata temu. 20 stycznia obchodzimy rocznicę jej śmierci

21.52, 18.01.2023 hs za: Narodowe Muzeum Morskie Aktualizacja: 19.54, 20.01.2023
REKLAMA

Chrzest białej fregaty odbył się 13 lipca 1930 r.

To było wielkie wydarzenie! Żyła nim cała przedwojenna Polska. Jak ważne dla kraju było to wydarzenie, niech świadczy para chrzestnych.

Ojcem chrzestnym „Daru Pomorza” został Eugeniusz Kwiatkowski, piastujący wówczas funkcję ministra przemysłu i handlu, natomiast „matką chrzestną” Maria Janta-Połczyńska, małżonka Leona Janty-Połczyńskiego, ówczesnego ministra rolnictwa i prezesa Wojewódzkiego Komitetu Floty Narodowej na Pomorzu.

Mszę świętą celebrował biskup ds. morskich Stanisław Okoniewski. Przy okazji poświęcenia statku przekazano załodze, od kobiet Pomorza, dwa komplety posrebrzanych sztućców oraz bogato haftowaną banderę z godłem Pomorza – Gryfem Pomorskim.

Niemalże od razu po uroczystości podniesienia bandery rozpoczęto szkolenie na „Darze Pomorza”. 16 lipca zamustrowano na statek 40 kandydatów Szkoły Morskiej i już dziesięć dni później żaglowiec wyruszył w swą pierwszą podróż do Bergen.

Maria Janta-Połczyńska zd. Komierowska (1880-1970)

– matka chrzestna żaglowca „Dar Pomorza” - 13 lipca 1930.

Wykształcenie podstawowe otrzymała w domu pod kierunkiem nauczycieli prywatnych. W latach 1892-1896 była uczennicą Zakładu SS Urszulanek we Wrocławiu, a rok następny spędziła w Królewskiej Fundacji w Dreźnie. Po powrocie do domu zajmowała się nauczaniem młodszej siostry, a w 1899 r. założyła nielegalną szkółkę dla dzieci wiejskich, ucząc je w kaplicy dworskiej. W 1900 r. zwiedziła po raz pierwszy Włochy, dwa lata potem Niemcy, Austrię i Galicję, w roku 1910 - Francję, gdzie bywała wielokrotnie. Wcześniej poznała Warszawę i zabór rosyjski.

W czerwcu 1902 r. wyszła za mąż za Leona Janta-Połczyńskiego.

Po ślubie zamieszkała w rodzinnym majątku Połczyńskich w Wysokiej.

Urodziła trójkę dzieci: Macieja (1903-1940), Leontynę (ur. 1904) i Adama (ur. 1906).

Mieszkając w Wysokiej pilnowała w czasie nieobecności męża-posła gospodarstwa. Towarzyszyła mu jako patronowi pomorskich kółek rolniczych i wybitnemu działaczowi zaboru w licznych wyjazdach. Włączyła się w szeroką działalność kobiet pomorskich.

Zmarła 20 stycznia 1970 roku w Poznaniu.

Jest pochowana w rodzinnym mauzoleum Janta-Połczyńskich w Raciążu k/Tucholi.

Od września 2022 roku gdyńska Fundacja „Pomorska Inicjatywa Historyczna” realizuje zadanie publiczne „Remont Mauzoleum w Raciążu”, którego celem jest odnowienie perły architektury powstałej na przełomie XIX i XX wieku.

Mauzoleum Rodziny Janta-Połczyńskich znajduje się w Raciążu i spoczywają tu m.in. ŚP Minister Rolnictwa dr. Leon Janta-Połczyński wraz z małżonką - Marią Janta-Połczyńską zd. Komierowską, którzy są wyeksponowani w głównej kwaterze oraz najbliższych 11 członków ich rodziny.

Pisaliśmy o tym tu:

Pomorska Inicjatywa Historyczna odnowiła mauzoleum, w którym jest pochowana Matka Chrzestna "Daru Pomorza" [ZDJĘCIA]

Statek, ludzie, historia

Zbudowany dla niemieckiej marynarki, sławę zyskał pod polską banderą. Przez jego pokład przewinęły się tysiące młodych ludzi, którzy szkoląc się na jednym z najpiękniejszych żaglowców świata, doświadczyli przygody życia. Marek Twardowski, kustosz „Daru Pomorza” we wstępie do swej książki „Fregata. Dar Pomorza”, pisze że historia żaglowca nie jest ciekawa w potocznym tego słowa znaczeniu. „Są to dzieje odpowiedzialnej, monotonnej służby szkoleniowej, przerwanej wojną, a od czasu do czasu – urozmaicanej niecodziennymi wydarzeniami”.

Dar Pomorza, czyli Prinzess Eitel Friedrich

Najbardziej znany polski żaglowiec został zbudowany na początku XX wieku dla Niemieckiego Związku Statków Szkolnych. Wtedy na cześć córki Cesarza Wilhelma II dostał imię „Prinzess Eitel Friedrich”. Po zakończniu I wojny światowej przęjety przez Francuzów w ramach reparacji wojennych stał się „Colbertem”.

Do Polski trafił w 1929 roku

Z datków społecznych zakupił go Pomorski Komitet Floty Narodowej. Wtedy właśnie podjęto decyzję o nadaniu mu imienia „Dar Pomorza” i przekazano Państwowej Szkole Morskiej, by zastąpił wysłużoną fregatę „Lwów”.

4 lipca 1982 roku, Dar Pomorza zakończył służbę, ustępując Darowi Młodzieży. Fregata została przekazana Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

(hs za: Narodowe Muzeum Morskie)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%