Zamknij
REKLAMA

Dopłaty do fotowoltaiki — komu przysługują?

15.36, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15.36, 25.11.2022
materiał partnera

W ostatnich latach branża OZE mocno się rozwinęła, co przełożyło się także na wprowadzenie wielu form dofinansowania do fotowoltaiki dla nieruchomości mieszkalnych. Dowiedz się więcej o dostępnych dopłatach dla osób prywatnych i firm!

Wszelkiego rodzaju dotacje do fotowoltaiki są dostępne dla:

  • gospodarstw domowych, czyli osób fizycznych,
  • podmiotów biznesowych,
  • kościołów i związków wyznaniowych,
  • wspólnot mieszkaniowych i spółek komunalnych.

Aktualnie działa kilka programów, które pozwalają na zredukowanie kosztów inwestycji w odnawialne źródła energii. Chcesz wiedzieć, jakie dofinansowanie fotowoltaiki otrzymasz? Możesz wnioskować o pomoc w ramach: programu „Mój prąd”, ulgi termomodernizacyjnej, programu „Czyste powietrze”, a także lokalnych opcji wsparcia w konkretnych województwach.

Dotacje do fotowoltaiki – ile można dostać?

W ramach dopłaty do fotowoltaiki możesz zdobyć nawet do kilku tys. złotych dodatku. Finalna kwota dofinansowania zależy przede wszystkim od wybranego programu oraz zakresu inwestycji w OZE. Sprawdź, do kiedy dotacja na fotowoltaikę będzie dostępna w ramach konkretnych programów i w jakiej kwocie! Oto lista najważniejszych informacji:

  • Mój Prąd – do 22.12.2023 roku lub wyczerpania środków z programu. Kwota do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5000 złotych.
  • Czyste Powietrze Plus – do 50% kosztów, ale nie więcej niż 5000 złotych. Nabór trwa bez ograniczenia czasowego. Do tej pory złożono aż 523 tys. wniosków!  Jest to rozszerzona wersja programu Czyste Powietrze, która działą od lipca bieżącego roku. Przewiduje wyższe dotacje na wymianę piecy oraz ocieplenie domów jednorodzinnych. 
  • Stop Smog – program działa od 31.03.2021 roku i jest skierowany do gmin, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa. Jako samodzielny mieszkaniec nie możesz zgłosić się do niego. Trwać będzie aż do wyczerpania środków przeznaczonych na dotacje do fotowoltaiki. W tym przypadku istnieje możliwość pokrycia do 70% kosztów inwestycji, ale średni koszt nie może być wyższy niż 53 000 złotych.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – kiedy warto je mieć?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to przede wszystkim szansa na mocne ograniczenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? Oczywiście, że tak – o ile zainwestujesz w dobrej klasy instalację i PV, a także zdobędziesz dostępne dotacje do fotowoltaiki. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że panele fotowoltaiczne posłużą Ci przez wiele lat, bez obawy, że ktoś je zniszczy lub ukradnie, skorzystaj z dedykowanej polisy. Internetowy kalkulator ubezpieczenia fotowoltaiki pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę zabezpieczenia instalacji. To niewielki koszt, w porównaniu do środków, jakie musiałbyś przeznaczyć, aby odbudować je z własnej kieszeni. 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%