Zamknij
REKLAMA

Agencja celna – zadania, obowiązki, działania, usługi

09.57, 11.01.2022 hs za: PEKO
Skomentuj

Prowadząc firmę, w której konieczny jest transport towarów z pewnością nie chcemy tracić czasu na wypełnianie formalności. Z pomocą w tej sprawie przychodzą agencje celne. Czy wiemy jednak, czym one właściwie są? Jak działają i jakie usługi świadczą? Jakie są ich podstawowe obowiązki? – tego właśnie dowiemy się w poniższym artykule.

Czym jest agencja celna?

Wiele osób myli pojęcia urzędu celnego i agencji celnej, a właściwie często uznaje je za synonimy – nic bardziej mylnego. W dużym uproszczeniu, agencja celna jest zwyczajnie pośrednikiem między podmiotem gospodarczym a urzędem celnym.

Agencja celna współpracując z firmami eksportującymi lub importującymi towary zajmuje się wszystkimi sprawami administracyjnymi.

Agencja celna – do czego jest zobowiązana?

Zakres obowiązków agencji celnych jest dość duży – do ich zadań nie należą tylko relacje i kontakt między klientem a urzędem celnym, ale także przeładunki, sprawy logistyczne, magazynowanie i formalne kwestie związane z odprawami celnymi. Wszystkie te działania odbywają się za sprawą pełnomocnictwa, więc nie da się wskazać jednoznacznie obowiązków agencji celnych – będą się one różnić w zależności od zawartej umowy.

Agencja celna – najczęstsze lokalizacje

Lokalizacja agencji celnych jest dość oczywista i logiczna – są to obszary przygraniczne i tereny blisko portów morskich. Ogólnie mówiąc - wszystkie miejsca, które będą odpowiednie do transportu międzynarodowego. Szukając więc takich firm np. w kwestii transportu morskiego, najwięcej ofert będą stanowiły agencje celne w Gdyni lub Gdańsku, dzięki rozbudowanym portom i dogodnej lokalizacji.

Zadania agencji celnej

Jeśli znamy już definicję, obowiązki i usługi, jakie świadczą agencję celne, warto byłoby bliżej przyjrzeć się kwestii zadań jakie wykonują. Analizując agencje celne z siedzibą w Gdańsku lub Gdyni, można dojść do wniosku, że ich najważniejsze zajęcia to:

 • Realizacja zgłoszeń celnych, niekiedy z zastosowaniem procedur uproszczonych,
 • obliczanie kwot należności przywozowych i wywozowych,
 • wystawianie świadectwa pochodzenia – dokumentu, który świadczy o tym, że produkt przekraczający granicę pochodzi z kraju w którym został nadany,
 • kontrola znaków i deklaracji dotyczących akcyz,
 • uzupełnianie deklaracji o ewidencji obrotu,
 • działania logistyczne,
 • pomoc w przeładunku i magazynowaniu.
 • sprawdzanie oznakowania CE – wszystkie produkty objęte cłem muszą posiadać to oznakowanie, a uzyskanie go spoczywa na barkach producenta. Niektóre agencje celne pomagają w zrozumieniu procesu jego otrzymania i formalności z tym związanych.

Agencje celne rywalizując między sobą nieustannie wymyślają nowe rozwiązania, aby przyciągnąć do siebie klientów. Do takich metod należy np.: możliwość skorzystania z zabezpieczeń długu celnego w ramach zapłaty celnych należności lub opcja rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej przez importerów danej agencji.

Korzyści współpracy z agencją celną

Pomoc agencji celnych wiąże się z pewnymi kosztami, jednak niewątpliwie warto jest skorzystać z jej usług. Najważniejsze zalety płynące z takiej współpracy to:

 • Dostęp do doświadczonej kadry pracowników, która zna się na tym jak przewozić towary, pomoże nam we wszelkich formalnościach i jasno przekaże warunki naszej umowy,
 • Dostęp do profesjonalnego oprogramowania, które ułatwia celną odprawę towarów,
 • Brak konieczności uczenia się skomplikowanych przepisów i reguł niezbędnych do transportu dóbr przez granicę,
 • Możliwość używania składów celnych – magazynów do przechowywania towarów bez konieczności płacenia należności celno-podatkowych. Jest to zgodne z prawem, dzięki temu, że składy zlokalizowane są w specjalnych strefach celno-skarbowych.

Pamiętajmy także o tym, aby ostrożnie wybierać agencje celne. Na rynku znajdziemy wiele ofert, jednak najlepiej jest kierować się tymi z wieloletnim doświadczeniem i indywidualnym podejściem do klienta. Dopytajmy o wszelkie ważne szczegóły przed podpisaniem umowy, aby nie narażać się na straty i nie śpieszmy się z wyborem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%