Zamknij
REKLAMA

Geotechnika w Gdyni. Jakie prace geotechniczne wykonuje się w Gdyni?

10:44, 19.07.2022 | materiał partnera

Gdynia to miasto położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim, będące częścią składową Trójmiasta. Jest to miejsce rozwijające się, dlatego znaleźć można tu wiele wszelkiego rodzaju inwestycji. Jakie prace geotechniczne wykonuje się w Gdyni? Które budynki w mieście powstały dzięki nowoczesnym technologiom?

Fundamentowanie głębokie przy budowie Hali 7R City Flex

Hala 7R City Flex to magazyn, który ulokowany jest w Gdyni przy ul. Hutniczej 50. Inwestorem jest firma 7R, będąca przedsiębiorstwem tworzącym innowacyjne i ekologiczne powierzchnie magazynowe. Ich głównym zadaniem jest zarządzanie procesami deweloperskimi na różnych etapach budowy. Jednym z nich było wykonanie fundamentowania głębokiego za pomocą pali przemieszczeniowych SDP oraz VDP. Dzięki nim możliwe było wzmocnienie podłoża gruntowego, ponieważ przeniesiono obciążenia z fundamentów na warstwy gruntów nośnych.

Budowa „Bank Polski 1929” — zabezpieczenie głębokiego wykopu przy ul. 10 Lutego 22

W związku z budową nowoczesnego apartamentowca nieopodal zabytkowego gmachu Banku Polskiego zabezpieczenie wykopów w Gdyni wykonał Keller. Konieczne było zminimalizowanie napływu wody do transzei w czasie prowadzenia prac w części podziemnej obiektu. W tym celu zastosowano poziomą przesłonę przeciwfiltracyjną i ścianę szczelinową. Ponadto wykorzystano także iniekcję jet grouting (Soilcrete®), która pozwala na kontrolę wód gruntowych lub wykopów w niestabilnym podłożu oraz obudowanie ich.

Sea Towers — zagęszczanie gruntów przy użyciu wibratora wgłębnego

Kolejną z gdyńskich inwestycji, w której wykorzystano profesjonalne roboty geotechniczne jest kompleks dwóch wieżowców o wspólnej podstawie Sea Towers. Mieszczą się tu lokale o charakterze mieszkalnym oraz usługowo-biurowym. Przed wykonawcami na początkowym procesie budowy stanęło wyzwanie związane z występowaniem na tym terenie gruntów niespoistych, z przewagą piasków drobnych i średnich, z lokalnymi przewarstwieniami namułu. Grunt został zagęszczony za pomocą wibratorów wgłębnych z systemu wcześniej wspomnianego Kellera.

Pakiet robót geotechnicznych przy posadawianiu Waterfront

Waterfront to kolejny z przykładów wielofunkcyjnych wysokich budynków w trójmiejskiej infrastrukturze. Aby móc w pełni bezpiecznie prowadzić działania budowlane, konieczne było zastosowanie wielu zróżnicowanych technologii: ścian szczelinowych i baretów, jet groutingu (Soilcrete®), pali CFA oraz mikropali. Pozwoliło to na wykonanie robót przy nabrzeżu przy wysokim stanie wody gruntowej z zachowaniem bezpieczeństwa sąsiadującego wieżowa (Sea Tower), który mógł wykazać dużą wrażliwość na osiadanie.

Jak zabezpieczono podziemne części budynku Awanport dzięki geotechnice?

W centrum Gdyni znajduje się budynek mieszkalno-usługowy z jedną kondygnacją podziemną — Awanport. W związku z uwarunkowaniami gruntu, takimi jak wysoki poziom wody gruntowej oraz brak warstwy słabo przepuszczalnej, konieczne było wykonanie części podziemnej budynku w obudowie ze ścian szczelinowych, które połączono z przesłoną przeciwfiltracyjną. Dzięki nim możliwe było zabezpieczenie wykopu przed napływem wody. Ponadto zastosowano rozwiązania z zakresu fundamentowania głębokiego, by wybudować stabilną, bezpieczną konstrukcję na lata.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%