Zamknij
REKLAMA

Wsparcie adwokackie w sprawach rodzinnych – kiedy jest niezbędne?

11.49, 11.08.2022 materiał zewnętrzny

Bywają sytuacje, gdy członkowie rodziny nie są w stanie rozstrzygnąć wewnętrznych sporów między sobą, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi majątek lub dobro dzieci. Zaangażowanie bezstronnej osoby trzeciej, która biegle zna prawo rodzinne i pomoże rozwiązać konflikt zgodnie z prawem jest niecenione. Sprawdź, kiedy warto zwrócić się o pomoc do prawnika!

Intercyza – dlaczego warto ją podpisać przed ślubem?

Czy wiesz, że po ślubie wszystkie dochody i przedmioty nabywane przez małżonków stają się automatycznie wspólną własnością? Nazywa się to „majątkową wspólnością ustawową” i ma znaczenie np. przy corocznym rozliczaniu PIT lub ubieganiu się przez jednego z małżonków o kredyt.

Jeżeli nie chcesz, by po zawarciu związku małżeńskiego partner lub partnerka mieli gwarantowany prawem dostęp do części Twoich dochodów – podpisz intercyzę. To rozwiązanie nie brzmi zbyt romantycznie i może się kojarzyć z brakiem zaufania. W rzeczywistości jednak stanie się swego rodzaju zabezpieczeniem dla współmałżonka, chroniącym go przed skutkami niekorzystnych decyzji biznesowych czy inwestycji przeprowadzanych przez drugą połówkę.

Wsparcie adwokackie w sprawach rodzinnych znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/sprawy-rodzinne/

Rozwód i ustalenie opieki nad dziećmi

Już samo prawidłowe sporządzenie pozwu o rozwód może wymagać konsultacji prawniczej. Zwłaszcza jeżeli sytuacja jest skomplikowana, a w sądzie będą poruszane takie kwestie jak: ustalenie opieki nad dziećmi, podział majątku czy ustalenie wysokości alimentów.

Konsultacja z doświadczonym prawnikiem rodzinnym pomoże określić sytuację, w jakiej znalazła się osoba składająca pozew, a także wskaże możliwości, które sprawią, że finał sprawy rozwodowej będzie satysfakcjonujący zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.

Ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa

Wsparcie prawnika rodzinnego może się okazać niezbędne przy kwestii tak delikatnej, jak ustalenie ojcostwa. Zgodnie z polskim prawem, aby mężczyzna został uznany za ojca nowo narodzonego dziecka, wystarczy jego oświadczenie tzw. uznanie ojcostwa. W przypadku, kiedy kobieta jest zamężna – domyślnie uważa się, że ojcem jest jej mąż. Jednak w związkach pozamałżeńskich sytuacja nie wygląda tak prosto. Mężczyzna z różnych powodów może odmówić uznania noworodka za swoje dziecko, również kobieta ma prawo do tego, by zażądać wpisania na akcie urodzenia, że ojciec dziecka jest nieznany.

Aby móc zrzec się lub dochodzić praw rodzicielskich w tych bardziej skomplikowanych przypadkach, można udać się do prawnika zajmującego się sprawami rodzinnymi. On pokieruje nas w odpowiednią stronę – najczęściej do sądu, który nakaże wykonanie testu DNA, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.  Tak jak w przypadku rozwodu, konsultacja prawnicza pomoże poznać swoje prawa i obowiązki wynikające z zaistniałej sytuacji, a także możliwe rozwiązania problemu.

W czym jeszcze może pomóc adwokat?

Inne sprawy rodzinne, które mogą wymagać interwencji prawnika o tej konkretnej specjalizacji, to:

- kwestie związane z procedurami adopcyjnymi;

- sprawy dotyczące ograniczenia, pozbawienia lub przywrócenia władzy rodzicielskiej;

- sporządzenie testamentu i prowadzenie spraw spadkowych;- przyznanie alimentów.

We wszystkich tych sytuacjach warto szukać porad u specjalistów dysponujących wiedzą i doświadczeniem. Pozwoli to uniknąć błędów i jak najbardziej skrócić nieprzyjemne procedury sądowe.

(materiał zewnętrzny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%