Zamknij
REKLAMA

Ogrzewanie pompą ciepła – jak zrobić to dobrze?

12.09, 15.09.2022 materiał partnera

Obecnie koszty ogrzewania wody oraz powietrza w nieruchomościach są wyższe nawet o 50% w porównaniu do poprzednich lat. Warto wiedzieć, że istnieją pewne sposoby, aby nieco ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego w kwestii ogrzewania.

Chcesz wiedzieć, jakie? Najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w dzisiejszych czasach to pompy ciepła. Gdańsk, Wrocław, a także pompy ciepła Gdynia i wiele innych miast na terenie Polski to miejsca, gdzie mieszkańcy inwestują w funkcjonalne i energooszczędne systemy grzewcze dla swoich nieruchomości. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak poprawnie zamontować pompę ciepła i ile możesz zaoszczędzić.

Pompa ciepła – jak to działa?

Zasada działania pompy ciepła jest dość prosta. W tym przypadku musisz wiedzieć, iż to urządzenie wykorzystuje trzy etapy w trakcie trwania procesu ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz powierzchni nieruchomości. Pierwszy etap to pozyskanie energii o niższych temperaturach np. ze źródła dolnego, czyli ziemi. Kolejny to ogrzewanie energii, a następnie oddawanie ciepła przez określone media np. ogrzewanie podłogowe lub kaloryfery. Dzięki temu w źródłach górnych, czyli pomieszczeniach domowych temperatura będzie wyższa. Do poprawnego działania pompy ciepła potrzebujesz wymiennika pompy (ciepła), który przekazuje ciepło pomiędzy określonymi elementami systemu – jednostką wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Gdzie warto zamontować pompę ciepła?

Wbrew pozorom dopasowanie pompy ciepła do konkretnego domu jest bardzo ważne. Budynki wolnostojące wymagają najczęściej dość wydajnego systemu ogrzewania. Co ciekawe, oprócz ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej pompę ciepła wykorzystasz także do ogrzewania wody w basenie lub ogrodowym jacuzzi. Najważniejsze jest to, aby dopasować model pompy do potrzeb wszystkich domowników, powierzchni domu oraz urządzeń, które zużywają ciepłą wodę oraz energię cieplną na co dzień. Pamiętaj, że pompa ciepła doskonale sprawdzi się jeśli zainwestowałeś w ogrzewanie podłogowe oraz ścienne.

Co do miejsca montażu pompy – możesz ją umieścić w przedpokoju, łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Ważne jest to, aby pompa miała dobry dostęp do rur wodnych, które wymagają podłączenia bezpośrednio do urządzenia.

Czy pompa ciepła to oszczędność? Podpowiadamy!

Pompy ciepła to wysoce efektywne urządzenia, które zyskały miano ekologicznych i są coraz częściej wykorzystywane przez wielu właścicieli wolnostojących nieruchomości, a także przez deweloperów. Zanim kupisz konkretny model pompy sprawdź efektywność jej działania. W tym przypadku przydatna będzie analiza wskaźnika wydajności grzewczej COP. Najlepsze pompy ciepła utrzymują ten współczynnik na poziomie wyższym niż 4 punkty, co oznacza, że z kilowatogodziny energii elektrycznej otrzymasz nawet ponad 4 kWh energii cieplnej dla domu. Ogólnie rzecz biorąc pompy ciepła to spora oszczędność, gdyż roczne jej użytkowanie to koszt maksymalnie kilku tysięcy złotych w zależności od zapotrzebowania i powierzchni domu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%