Zamknij
REKLAMA

Jakie wino wybrać w sklepie?

12.40, 19.09.2022 materiał partnera

Wino nie jest jedynie napojem alkoholowym. To elegancki trunek, który często podaje się przy specjalnych okazjach. Jednak nie każdy ma odpowiednie obeznanie w kwestii wyboru właściwego wina. Istnieje kilka rodzajów tego alkoholu i przed zakupem, warto dowiedzieć się, który z nich prawdopodobnie trafi w gust smakoszy. Dodatkowo konieczne będzie wybranie odpowiedniego sklepu z winem. Od czego należy zacząć?

Jakie są rodzaje win?

Bardzo często zdarza się sytuacja, w której ludzie chcą uraczyć się dobrym trunkiem, jednak stoją przed trudnym wyborem rodzajów i konkretnych win. W takiej sytuacji warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się co wyróżnia poszczególne rodzaje tego alkoholu.

Wina dzielimy na czerwone, różowe i białe. Różnią się one nie tylko nutami smakowymi, ale również barwą. Wina czerwone mają zazwyczaj czerwony lub ciemnoczerwony kolor, ale może zdarzyć się, że odcień będzie podchodził pod fiolet. Jeśli chodzi o różowe wina, bardzo często robione są z porzeczki i mają delikatne różowe zabarwienie. Białe wino najczęściej ma żółtawy odcień, jednak może osiągnąć nawet ciemniejszą brązową barwę.

Wino można klasyfikować również na podstawie smaku i zawartości cukru. Taki podział wygląda następująco:

  • wytrawne — wino o najniższej zawartości cukru. Posiada goryczkowaty, lekko gorzki smak. Wino stołowe najczęściej podawane jest podczas jedzenia. 
  • półwytrawne — wino półwytrawne ma wielu fanów. Podaje się je podczas posiłków, jednak jego smak jest dużo delikatniejszy od wytrawnego wina.
  • słodkie — jest to wino o wysokiej zawartości cukru, przez co jest najsłodszym z win. Zalicza się je do trunków deserowych, a nawet likierowych i najczęściej podaje się po posiłku. 
  • półsłodkie — wino, które podaje się po posiłku. Jedno z częściej wybieranych deserowych trunków.

Sklep z winem

Jeśli chodzi o dobry jakościowo alkohol, warto odwiedzić sklep z winem. Takie miejsce charakteryzuje duży wybór win różnego rodzaju i różnej daty. Jednak taki sklep to dobra opcja dla osób, które nie mają pojęcia o winie, a chcą zainwestować w naprawdę dobry trunek.

Specjalista od wina zwróci uwagę nie tylko na gatunek czy rok produkcji alkoholu, ale również na preferencje smakowe klienta. Można przedstawić sprzedawcy okoliczności, w których będzie pity alkohol i dobrać kolor wina odpowiednio do konkretnych posiłków.

Jakie wino będzie dla mnie najlepsze?

Osoba, która nie ma większego doświadczenia w piciu wina może sięgnąć po deserowe wino półsłodkie. Jest to idealnie wyważony delikatnie słodki smak, który nie powinien zniechęcić. Dla osób, które lubią słodki alkohol, poleca się likierowe słodkie wino. 

Osoby, które często pijają wino, sięgają po wytrawne smaki, które idealnie sprawdzą się podczas posiłku. Dla bardziej doświadczonych smakoszy poleca się wino wytrawne, a dla osób, które zaczynają przygodę, z tymi napojami dobrą opcją będzie wino półwytrawne. Jest ono delikatniejsze i ma bardziej wyważony smak. Osoby poszukujące idealnego wina, powinny znaleźć odpowiedni sklep z winem. Tam fachowy doradca pomoże wybrać opcję idealną dla Ciebie. 

Pamiętajmy jednak, że wino tak jak i inne rodzaje alkoholu są dozwolone dla osób od 18 roku życia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%