Zamknij
REKLAMA

Stłuczka na parkingu - jak odzyskać pieniądze za uszkodzenia?

11.02, 25.10.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.02, 25.10.2022

Stłuczka może przydarzyć się nawet wtedy, kiedy się jej nie spodziewamy, czyli kiedy nasz samochód pozostaje zaparkowany, a nas nie ma w pobliżu. Samemu też można uderzyć w samochód stojący na zatłoczonym parkingu, zwłaszcza jeżeli nie ma się wielkiego doświadczenia w manewrowaniu autem w wąskich przestrzeniach. Jak można uzyskać odszkodowanie, kiedy jesteśmy poszkodowaniu w tego rodzaju kolizji?

Oświadczenie sprawcy – jak je uzyskać?

Zacząć należy od tego, że stłuczka na parkingu to taka sama kolizja drogowa, jak każda inna i fakt, że jeden pojazd pozostaje w ruchu, a drugi nie, nie ma wielkiego znaczenia. Z tego powodu poszkodowanemu należy się odszkodowanie z OC sprawcy. Jeżeli w wypadku nie ma rannych, to wystarczy spisać oświadczenie sprawcy szkody, które następnie przedstawia się jego ubezpieczalni w celu uzyskania odszkodowania. W tym miejscu warto zaznaczyć, że możliwa jest też sytuacja, że sprawca, albo osoby znajdujące się w zaparkowanym aucie odniosą obrażenia fizyczne. W takim wypadku zdarzenie klasyfikowane jest jako wypadek i konieczne jest wezwanie patrolu policji, która po przyjeździe sporządzi stosowny protokół.

Jak uzyskać oświadczenie sprawcy szkody? W większości wypadków nie będzie to trudne. Ucieczka z miejsca kolizji to wykroczenie, za które grozi bardzo duży mandat. Dodatkowo po wykryciu sprawcy automatycznie wystawiany jest mu mandat za spowodowanie kolizji, który według obecnego taryfikatora wynosi 1000 zł i sześć punktów karnych. Do większości wypadków tego typu dochodzi na parkingach w miejscach, w których prawdopodobieństwo obecności monitoringu jest spore i mogą być świadkowie, a więc ustalenie sprawcy nie jest wielkim problemem. Dlatego też, dla uniknięcia dodatkowych konsekwencji, zdecydowana większość sprawców stłuczek na parkingach próbuje od razu skontaktować się z poszkodowanym, a jeżeli nie jest to możliwe, to pozostawić dane kontaktowe do siebie i dane swojego samochodu.

Spisanie oświadczenia to dla sprawcy sposób na uniknięcie niemałych kosztów, więc najczęściej z jego uzyskaniem nie powinno być problemu. Warto natomiast pamiętać o tym, żeby w oświadczeniu znalazły się wszystkie, konieczne informacje, jak dane uczestników zdarzenia, jego opis, informacje dotyczące miejsca stłuczki i czasu, kiedy nastąpiła. Dobrym pomysłem jest dołączenie dokumentacji fotograficznej.

Co, kiedy sprawca nie chce współpracować?

Czasem zdarzyć się może, że sprawca stłuczki nie będzie chciał współpracować. Może chcieć na przykład podważyć swoją winę, wskazując na niewłaściwe zaparkowanie pojazdu, albo wręcz insynuować, że przebieg kolizji był zupełnie inny, niż był w rzeczywistości. Możliwe jest też, że sprawca po prostu ucieknie, bez próby skontaktowania się z właścicielem uszkodzonego pojazdu i pozostawienia jakiejkolwiek informacji.

Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej nie czekać i od razu zgłosić sprawę na policję. Można spróbować uzyskać nagranie z monitoringu. Jeżeli monitoring jest obecny, ale poszkodowany ma problem z uzyskaniem nagrania, to załatwić to może policja, towarzystwo ubezpieczeniowe, albo kancelaria odszkodowawcza. Jeżeli byli świadkowie zdarzenia, to należy uzyskać ich dane. Wezwany na miejsce patrol policji sporządzi odpowiednią dokumentację, której kopię będzie można przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu sprawcy (jeżeli jest znany, albo udało się go ustalić później). W takim wypadku żadne oświadczenie nie będzie po prostu potrzebne.

Odszkodowanie za stłuczkę na parkingu – jak je uzyskać?

Aby uzyskać odszkodowanie, należy złożyć stosowny wniosek do ubezpieczyciela sprawcy kolizji, do którego dołącza się podpisane przez niego oświadczenie, albo policyjny protokół z miejsca zdarzenia. Dodatkowo można dołączyć dokumentację fotograficzną, rysunki, plany, zeznania świadków, nagrania z monitoringu – jednym słowem wszystko to, co świadczy o winie sprawcy. Jeżeli szkoda dotyczy nie tylko auta, ale również zdrowia poszkodowanego, to koniecznie trzeba załączyć odnoszącą się do tego dokumentację medyczną. We wniosku należy też wyszczególnić rzeczy znajdujące się w pojeździe, które zostały zniszczone w konsekwencji wypadku. Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe przystąpi do likwidacji szkód.

W przypadku problemów z uzyskaniem odszkodowania satysfakcjonującej wysokości, czy uznania jakiegoś typu szkody, pomocna może okazać się interwencja kancelarii odszkodowawczej. Pracownicy zatrudnieni w kancelarii dysponują dużym doświadczeniem i wiedzą, dzięki czemu ich możliwości uzyskania odszkodowania mogą być znacznie większe, niż możliwości poszkodowanego.

Może też zdarzyć się, że sprawcą będzie osoba, której samochód zarejestrowany jest za granicą. Jeżeli ubezpieczenie wystawione jest w którymś z krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej albo obcokrajowiec wykupił ubezpieczenie graniczne, to nie ma problemu. Po uzyskaniu oświadczenia sprawcy szkody wystarczy zgłosić się do polskiego przedstawicielstwa ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli jednak nie uzyska się oświadczenia, dane towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma polskiego przedstawicielstwa, albo samochód ubezpieczony jest poza EOG, należy zgłosić sprawę do któregoś z towarzystw ubezpieczeniowych, które pełnią funkcję agentów Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W załatwieniu formalności z tym związanych również pomóc może kancelaria odszkodowawcza.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%