Zamknij
REKLAMA

Kredyt samochodowy - czym jest i jak go uzyskać?

10.20, 02.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 10.21, 02.11.2022

Na polskim rynku usług finansowych istnieją - prócz typowych kredytów konsumpcyjnych - także kredyty celowe. Zaliczają się do nich między innymi kredyt hipoteczny oraz kredyt na samochód. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania, warto starannie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszesz umowę? Czy lepszym wyborem będzie kredyt celowy czy tradycyjny kredyt gotówkowy? Rozwiewamy najważniejsze wątpliwości.

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego czy kredytu gotówkowego, także i przy kredycie samochodowym warto starannie porównać wszystkie oferty. Przydatny może okazać się tu ranking kredytów oraz kalkulator zdolności kredytowej. Więcej informacji na ten temat oraz na temat kredytów samochodowych w ogóle znajdziesz na kredytna4kolka.pl.

Czym wyróżnia się kredyt na samochód?

Jak wspomnieliśmy już na początku, cechą charakterystyczną kredytu samochodowego jest to, że należy on do zobowiązań celowych. W praktyce oznacza to, że przyznaje się go na zakup konkretnego, wskazanego wcześniej pojazdu. Może to być zarówno auto nowe, jak i używane, na przykład z komisu lub od osoby prywatnej. Nie możesz jednak zmienić wybranego pojazdu w trakcie trwania procedury.

Gdzie zaciągnąć taki kredyt? W swojej ofercie ma go właściwie każdy bank. Dodatkowo o takie finansowanie można ubiegać się również w salonach samochodowych i u dealerów aut. W każdym miejscu istnieją pewne możliwości negocjacyjne, dlatego warto sprawdzić wszelkie możliwości.

Zdolność kredytowa - jak ją sprawdzić?

Każdy klient, starający się o kredyt - czy to kredyt hipoteczny, gotówkowy czy samochodowy - musi wykazać, że ma odpowiednią zdolność kredytową. Mianem zdolności kredytowej określa się możliwości klienta w zakresie spłacenia pożyczonej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami we wskazanym w umowie czasie. Taka weryfikacja ma na celu przede wszystkim ograniczenie do minimum ryzyka niewypłacalności pożyczającego.

Każdy bank i instytucja finansowa ma swoje wytyczne, zgodnie z którymi przeprowadza analizę zdolności kredytowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wcześniej zyskać pewne rozeznanie w temacie, na przykład korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Pamiętaj, że nie jest to narzędzie całkowicie precyzyjne - zresztą, w różnych bankach te oceny zdolności kredytowej wypadają różnie i różnie wygląda odpowiedź na pytanie, od czego zależy zdolność kredytowa? Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli ci jednak zyskać ogólną orientację w temacie.

Kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód - co lepsze?

Wróćmy jednak do tematu kredytu samochodowego. Okazuje się bowiem, że wcale nie musisz decydować się na ten konkretny kredyt celowy, starając się o finansowanie z pieniędzy banku. Wiele osób zaciąga w takiej sytuacji zwykły kredyt gotówkowy. Czym dokładnie różnią się te dwie oferty? I na jakiej podstawie zdecydować, która z nich będzie korzystniejsza?

Podstawowa różnica wynika już z powyższego akapitu. Kredyt samochodowy jest celowy - zanim otrzymasz środki, musisz wskazać, na jaki dokładnie samochód zostaną one przeznaczone. Kredyt gotówkowy może zostać przeznaczony na całkowicie dowolny cel. Bank nie będzie sprawdzał, czy wydałeś pieniądze na samochód i na jaki, czy też przekazałeś je na inny cel. Liczy się wyłącznie terminowa spłata.

Która forma jest korzystniejsza? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Kredyt samochodowy jest przeważnie nieco tańszy, ale i to nie jest regułą. Zawsze zatem sprawdzaj parametry konkretnej oferty.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%